Retro-ściany

0

Prostota w kuchni jest zwyczajnie funkcjonalna. Jednolite powierzchnie kuchennego umeblowania są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te opatrzone dekoracyjnymi aplikacjami. Gdy jednak obawiamy się, że nasza kuchnia nabierze laboratoryjnego chłodu, rozważmy jej ocieplenie poprzez zastosowanie ozdób w stylu retro.

Estetyka retro nie musi oznaczać wyłącznie stylizowanych na dawne drobiazgów. Ciekawy efekt uzyskać można poprzez nadanie większym powierzchniom rysu minionych lat. Na tle kuchennych ścian w stylu retro, gładkie fronty szafek, prosta armatura i nowoczesny sprzęt AGD zostaną dobrze wyeksponowane, a jednocześnie kuchnia napełni się ciepłem.

Cegła i klinkier w wersji ekonomicznej

Typową, gładką glazurę kuchenną zastąpić można cieplejszymi wersjami okładzin ściennych.  Polecanym rozwiązaniem są materiały z wypalanej ceramiki – cegły i płytki klinkierowe. Niestety, stosowanie tego typu wyrobów wiąże się ze sporymi kosztami – metr kwadratowy ręcznie formowanej cegły to wydatek rzędu nawet 150 – 200 złotych.

O połowę tańsze są płytki betonowe, które wyglądem nie odbiegają od swoich ceramicznych pierwowzorów. Odpowiednio dobrane i przygotowane do warunków panujących w kuchni stanowić będą piękną i praktyczną dekorację – dodaje. Wyglądem niewiele odbiegają od starych cegieł czy płytek. Celowo są postarzane.

Nowe-stare na ścianach

Przed  montażem należy pamiętać o zaimpregnowaniu płytek specjalnym preparatem, który uchroni  powierzchnię i kolor przed działaniem środków czyszczących, pryskającym tłuszczem czy lepkim kurzem. Dzięki specjalnym profilowaniom płytki montuje się je ściany za pomocą zaprawy klejowej.