Powrót minikoparek Caterpillar

0
minikoparka cat glowne

Wacker Neuson nie będzie już dostarczał Caterpillarowi minikoparek. Największy światowy producent maszyn budowlanych woli produkować je sam.

W sierpniu Caterpillar ogłosił nie lada niespodziankę: zerwał przewidzianą na 20 lat umowę z Wacker Neusonem po zaledwie sześciu latach.
Do 2011 r. Caterpillar wyprodukował trzy modele minikoparek, lecz uznał, że najlepszym sposobem na rozszerzenie oferty będzie podpisanie umowy OEM na koparki do trzech ton z Wacker Neusonem. Od tej pory Wacker Neuson wzbogacił Cat o siedem modeli, od 935-kilogramowego 300.9D po 2670-kilogramowy 302.7D CR.

minikoparka cat

Caterpillar objaśnił swoją decyzję tym, że rynek takich produktów rozrósł się wystarczająco, by opłacało się przeniesienie produkcji do siebie. Innymi słowy, umowa okazała się zbyt korzystna, by przetrwać całe 20 lat.

Wacker Neuson był doskonałym partnerem, dostarczającym Caterpillarowi przez ostatnie kilka lat najmniejsze minikoparki wysokiej jakości – powiedział Korey Coon, dyrektor generalny ds. minikoparek hydraulicznych i małych spycharek gąsienicowych. Rynek tych produktów rozszerzył się i wierzymy, że własne projektowanie, produkcja i dystrybucja tych koparek przyniesie jeszcze więcej korzyści naszym klientom, dealerom i udziałowcom.

Caterpillar chce także „wykorzystać istniejące obiekty i grupy projektantów”, czego z pewnością mu nie brakuje. Pięć modeli (301.4C, 301.7D, 301.7D CR, 302.2D i 302.4D) produkowanych obecnie przez Wacker Neusona w austriackim Hörsching zostanie wycofanych z produkcji w połowie 2018 r., a 302.7D CR – pod koniec 2019 r. Mały 300.9D także zostanie wycofany pod koniec 2019 r. lub później, zgodnie z ustaleniami obydwu stron.

Bez wątpienia Cat przygotuje nowe modele, które je zastąpią, na Conexpo 2017 – a na pewno będzie w stanie pokazać klientom, czego mogą się spodziewać.
W 2015 r. produkcja maszyn dla Caterpillar przynosiła ponad 5% całkowitego dochodu grupy Wacker Neuson. Wacker Neuson oświadczył co następuje: „Grupa Wacker Neuson będzie kontynuować swoją strategię międzynarodowego wzrostu, sprzedając swój bogaty asortyment koparek o ciężarze roboczym od 0,8 do 14,5 tony poprzez swoje globalne łańcuchy sprzedaży. Wacker Neuson nadal będzie się koncentrować na dostarczaniu innowacyjnych produktów, które zapewnią klientom jeszcze większą wartość dodaną. Po wygaśnięciu umowy w 2018 r. Caterpillar będzie w dalszym ciągu kupować wybrane produkty Wacker Neusona, aby uzupełnić własną ofertę”.

Tak się złożyło, że zarówno Caterpillar, jak i Wacker Neuson mają zawarte podobne umowy na ładowarki teleskopowe.Od 2005 r. Wacker Neuson dostarcza Claasowi swoje ładowarki teleskopowe Kramer, które dealerzy Claasa sprzedają pod własną marką do zastosowań rolniczych. Jednakże ta umowa również wygaśnie w 2018 r. Od tego czasu Claas będzie zaopatrywany w rolnicze ładowarki teleskopowe przez Liebherra.

Tymczasem Caterpillar sprowadza ładowarki teleskopowe JLG. Kiedyś produkował własne w UK, ale w 2005 r. podpisał umowę globalną z JLG na 20 lat.W chwili obecnej umowa nadal obowiązuje.