Panasonic integruje sterowanie domowymi i komercyjnymi systemami klimatyzacji

0
Panasonic integruje sterowanie domowymi i komercyjnymi systemami klimatyzacji

Panasonic wprowadził do sprzedaży adapter CZ-CAPRA1, dzięki któremu możliwa jest integracja niezależnych jednostek klimatyzacjnych RAC z centralnym systemem sterowania. Oznacza to, że instalacje klimatyzacyjne w dużych obiektach, zbudowane z różnych systemów, mogą być zarządzane za pomocą jednego urządzenia.

Panasonic integruje sterowanie domowymi i komercyjnymi systemami klimatyzacji

W standardowej instalacji komercyjnej układy Panasonic ECOi typu VRF są podłączone do wielu wewnętrznych jednostek sufitowych i wszystkie sterowane są za pomocą centralnego systemu kontrolnego. W projekcie mogą jednak występować dodatkowe, mniejsze pomieszczenia, takie jak pokoje dozorowe, gdzie instalowane są niezależne jednostki klimatyzacyjne typu RAC sterowane przez agregat multi-split. Dotychczas projekty tego typu nie pozwalały na sterowanie niezależnymi jednostkami RAC poprzez centralny kontroler ECOi, ze względu na brak komunikacji z protokołem P-link.

Tymczasem nowy adapter CZ-CAPRA1 pozwala na podłączenie wszystkich zakresów do P-Line i pełną kontrolę nad całym układem klimatyzacyjnym. Urządzenie montowane jest na płycie sterującej PCB każdej niezależnej jednostki klimatyzacyjnej, która nie posiada protokołu P-Link. Zadaniem adaptera jest zintegrowanie tych jednostek z centralnych systemem sterowania służącym do zarządzania układami VRF lub GHP. Oprócz tego CZ-CAPRA1 może być podłączony do urządzeń Panasonic PKEA stosowanych w serwerowniach.

Funkcje adaptera

Podstawowe funkcje adaptera to m.in. włączanie i wyłączanie jednostek, regulacja temperatury, dostosowanie prędkości wentylatora i wybór trybu pracy. System kontrolny poprzez adapter może również zablokować użycie sterowników zdalnych. W ten sposób użytkownicy nie będę mogli samodzielnie zmieniać ustawień urządzeń wewnętrznych, co mogłoby skutkować nadmiernym zużyciem energii.

Nowy adapter CZ-CAPRA1 to rozwiązanie dla właścicieli i zarządców dużych obiektów. Dzięki możliwości podłączenia różnych jednostek i układów klimatyzacyjnych do jednego centralnego systemu sterowania, zarządzanie instalacją jest znacznie łatwiejsze i prostsze. Ponadto przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia energii i czasu, umożliwiając zdalne sterowanie systemami klimatyzacyjnymi w oddalonych od siebie obiektach, a nawet całkowite wyłączenie systemu w budynku, gdy nie jest on użytkowany.