Od połowy 2015 roku z rynku znikną wszystkie kotły niekondensacyjne

0

Od połowy 2015 roku, czyli dwa lata po publikacji rozporządzenia Komisji Europejskiej w oficjalnym Dzienniku UE, ze sprzedaży zostaną wycofane wszystkie kotły niekondensacyjne z otwartą i zamkniętą komorą spalania, zarówno gazowe jak i olejowe.

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Komisji UE wydanego 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych wynika, że ilość zużywanej energii można obniżyć poprzez stosowanie istniejących i bardziej opłacalnych rozwiązań technicznych.

Dwa lata po publikacji rozporządzenia Komisji Europejskiej w oficjalnym Dzienniku UE, czyli od połowy 2015 roku, ze sprzedaży mają być wycofane kotły niekondensacyjne z otwartą i zamkniętą komorą spalania – gazowe i olejowe

Czy wszystkie kotły będą musiały być zastąpione kondensacyjnymi?

Wymogi zawarte w rozporządzeniu pozwalają na pozostawienie na rynku kotłów innych niż kondensacyjne, zaprojektowanych specjalnie dla kotłowni dostarczających ciepło dla mieszkańców domów wielorodzinnych, których w UE jest prawie 5 milionów – są to w głównej mierze kotły z otwartymi komorami spalania.

Ma to zapobiec ponoszeniu niepotrzebnych kosztów przez użytkowników, zapewnić producentom czas potrzebny na opracowanie kotłów specjalnie dostosowanych do wykorzystywania bardziej wydajnych technologii grzewczych, a państwom członkowskim czas na przeanalizowanie krajowych kodeksów budowlanych. Wymogi dotyczące ekoprojektu mają być wprowadzane stopniowo, aby zapewnić producentom wystarczająco dużo czasu na odpowiednie zmodyfikowanie konstrukcje produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię