Ocieplanie jesienią – czy to dobry pomysł?

ocieplenie domu

Jesienna aura często nie sprzyja przeprowadzaniu prac budowlanych, w tym właśnie ociepleniom. W teorii można je wykonywać metodą lekką mokrą (ETICS) przez cały rak, jednak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, zwiększona wilgotność czy silny wiatr mogą wpłynąć na pogorszenie parametrów niektórych składników systemu termoizolacji, a w efekcie – zniweczyć efekt prac. Można jednak tego uniknąć. W jaki sposób?

Ocieplenie budynku – co zrobić, aby uniknąć wpadek?

Najlepszym sposobem na uniknięcie przesunięcia prac w zakresie wykonania ocieplenia jest zaplanowanie prac w miesiącach z relatywnie stabilną pogodą. W tym roku lipiec i sierpień były stosunkowo ciepłe, jednak deszczowe, a to nie sprzyjało prowadzeniu prac. Ci, którzy nie wpasowali się w wakacyjne, pogodne dni, mogą jeszcze spróbować wystartować z przeprowadzeniem ocieplenia we wrześniu. Może to być ostatni gwizdek na wykonanie tej inwestycji jeszcze w tym roku.

Ocieplenie budynku metodą  ETICS

Na rynku są dostępne rozwiązania umożliwiające przyspieszenie tego etapu prac, jednak należy stosować się do zaleceń producenta i bacznie śledzić warunki atmosferyczne. Jakie warunki pogodowe sprzyjają pracom termomodernizacyjnym metodą ETICS? Warto zacząć od tego, że system ten składa się z wielu komponentów, obejmujących nie tylko termoizolację w postaci np. styropianu, lecz materiały wiążące hydraulicznie, jak np. kleje systemowe i tynki mineralne czy na bazie spoiw organicznych. Zalecana przez producentów temperatura aplikacji zawiera się w granicach od 5 do 25°C, a więc najlepszym momentem roku na prace ociepleniowe jest wiosna lub wczesna jesień.

Zbyt wysoka temperatura panująca w miesiącach letnich może doprowadzić do zbyt szybkiego odparowania wody zawartej w spoiwach, co prowadzi do niezupełnego wiązania styropianu do muru i ryzyka jego odpadania. Gorące powietrze czy duże nasłonecznienie może ponadto powodować zbyt szybkie wysychanie tynków cienkowarstwowych. W efekcie gwałtownego odparowywania wody na elewacji mogą pojawić się nieestetyczne spękania. Intensywne upały są nie mniej groźne dla styropianu budowlanego. Gdy temperatura powietrza dochodzi do ponad 30°C, powierzchnia płyt wystawionych na bezpośrednie działanie promieni UV może się nagrzewać do ponad 60°C, co może skutkować ich odkształcaniem.

Ocieplenie budynku – uciec przed deszczem…

Równie groźne dla świeżo wykonanej termoizolacji są opady deszczu, które zmieniają chemicznie spoiwa stosowane podczas robót ociepleniowych. Dlatego montaż płyt styropianowych zaleca się wykonywać dopiero po ukończeniu zadaszenia. Niewskazane jest nakładanie klejów czy tynków na zawilgocone powierzchnie, ponieważ prowadzi to do zwiększenia zawartości wody w ich składzie, co pogarsza ich parametry. W odróżnieniu od wełny mineralnej styropian jest materiałem nienasiąkliwym, więc woda nie wpływa na jego właściwości, jednak podciekanie wody pod warstwę ocieplenia może doprowadzić do zamknięcia wilgoci między styropianem a murem i obniżenia właściwości termoizolacyjnych całego układu.

– System ETICS składa się z wielu warstw, które należy nakładać w określonych warunkach, aby zapewnić optymalną przyczepność jednej warstwy do drugiej. Woda opadowa nie tylko wpływa negatywnie na parametry spoiw, lecz również obniża jakość i trwałość powłok wykończeniowych, jak farby czy tynki cienkowarstwowe. Jeśli więc planujemy prace w miesiącach, które mogą się cechować zwiększonymi opadami, warto zadbać o osłonę elewacji np. w formie plandeki – podkreśla Cezary Bieżoński, Regionalny Menedżer Sprzedaży Knauf Therm Styropian Budowlany. Regionalny Menedżer Sprzedaży Knauf Therm Styropian Budowlany.

art. przygotowany na podstawie mat. prasowych