Najpopularniejsze rodzaje i zalety kominków dostępnych w Castoramie

Jak wybrać kominek ?

 

Zdecydowaliśmy się na budowę kominka – pierwszy krok za nami. Teraz powinniśmy ocenić, który rodzaj sprawdzi się w naszym domu najlepiej: elektryczny, opalany drewnem, a może na bioetanol. Oto przegląd kominków dostępnych w Castoramie. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice?

Piece kominkowe w klasycznym wydaniu

Klasyczny piec kominkowy opalany brykietem drzewnym to najczęściej spotykane rozwiązanie. Jakimi zaletami charakteryzuje się ten rodzaj paleniska?

– można go podłączyć do systemu rozprowadzania ciepła i wykorzystać do ogrzewania całego domu;
– płonie w nim prawdziwy ogień, który wpływa na ocieplenie atmosfery pomieszczenia;
– tradycyjny piec kominkowy łatwo wykończymy obudową pasującą do stylistyki wnętrza.

wybór kominka

Przeglądając ofertę Castoramy, możemy znaleźć zarówno wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem, jak i otwartym. Ten drugi rodzaj wymaga specjalnego zabezpieczenia przestrzeni dookoła przy pomocy niepalnych materiałów. Również meble powinny zostać odsunięte na bezpieczną odległość, aby padające na nie iskry nie spowodowały pożaru. Znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie stanowią klasyczne piece kominkowe z zamkniętym paleniskiem. Znajdująca się z przodu szybka zapobiega przedostawaniu się iskier na zewnątrz, co mogłyby grozić poparzeniem lub nawet zaprószeniem ognia i pożarem.

Biokominek – nowoczesna alternatywa dla standardowego paleniska

Nieco unowocześnioną wersję klasycznego paleniska stanowi biokominek opalany bioetanolem, czyli alkoholem etylowym. Substancja podczas spalania wytwarza parę wodną oraz niewielką ilość dwutlenku węgla równą tej, która znajduje się w powietrzu wydychanym przez człowieka. Co istotne, bioetanol pochodzi z naturalnych źródeł, dlatego też nie jest szkodliwy dla zdrowia ani niebezpieczny dla środowiska.

kominek castorama

Nowoczesny biokominek stanowi również rozwiązanie, które jest najłatwiejsze w montażu – nie wymaga podłączenia do przewodu wentylacyjnego i odprowadzającego dym. Niestety standardowego biokominka nie można zintegrować z instalacją rozprowadzającą ciepło, dlatego też najczęściej służy celom dekoracyjnym i ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje. Przeglądając asortyment Castoramy, znajdziemy jednak modele o większej mocy, nawet do 17 kW, które dostarczą nam więcej ciepła.

W biokominku płonie prawdziwy ogień, dlatego też możemy podziwiać w nim piękną grę płomieni. Dodatkową zaletę stanowi fakt, iż jest on łatwiejszy do utrzymania w czystości, ponieważ nie osadza się na nim sadza i nie trzeba usuwać ze środka popiołu.

castorama kominek

A może kominek elektryczny?

Kominek elektryczny – podobnie do biokominka – przeznaczony jest raczej do wykorzystywania w roli ciekawej dekoracji pomieszczenia lub do doraźnego dogrzewania miejsca, w którym się akurat znajduje. W jego wnętrzu nie zachodzi proces spalania, w związku z czym nie zobaczymy prawdziwych płomieni. Zamiast tego ogień imitują żarówki LED, które reguluje się dowolnie i w zależności od nastroju – można zmienić ich barwę, natężenie, czy też sposób animacji. Jeśli marzymy o tym, aby nasz kominek przypominał tradycyjne palenisko, podczas przeglądania oferty sklepu bez trudu znajdziemy różnorodne obudowy kominkowe, idealnie spełniające ten warunek.

castorama glazura kominek

Budujemy kominek – 6 aspektów, które powinniśmy uwzględnić w projekcie

1. Pamiętajmy o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz – jest ono niezbędne do procesu spalania. Jeśli o tym zapomnimy, kominek będzie działać nieefektywnie, a jego rozpalenie stanie się wyjątkowo trudne.

2. Umieśćmy kominek w takim miejscu, aby płynące z niego ciepło rozchodziło się równomiernie po całym wnętrzu.

3. Koniecznie zabezpieczmy przestrzeń wokół kominka opalanego drewnem lub brykietem. W ten sposób ochronimy posadzkę przed wypaleniem dziury, np. na skutek upadku rozżarzonego opału.

4. Zadbajmy o to, aby drewno bądź brykiet do kominka bądź brykiet do kominka znajdował się w suchym i bezpiecznym miejscu, z dala od paleniska. Temperatura pomieszczenia nie gra roli.

5. W przypadku kominka z systemem rozprowadzającym ciepło konieczne jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniami, np. poprzez szczeliny wentylacyjne u dołu drzwi.

6. Obudowa wkładu kominkowego powinna być termoizolacyjna, w przeciwnym razie będzie się szybko nagrzewać, co z kolei może skrócić jej żywotność.

art. sponsorowany