Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie w kuchni?

aranżacja kuchni

Kuchnia jest sercem każdego domu, to tutaj rodziny spożywają posiłki, wspólnie spędzają czas rozmawiając o wydarzeniach dnia codziennego. Bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu funkcjonalnej i jednocześnie przytulnej kuchni, jest oświetlenie kuchenne. Warto temu zagadnieniu poświęcić czas już na etapie projektowania zabudowy, ponieważ dobrze dobrane oświetlenie do kuchni wpłynie na nasz komfort pracy i sprawi, że domownicy nie będą chcieli kuchni opuszczać.

Niewątpliwie oświetlenie w kuchni pełni głównie funkcję praktyczną i pozwala nam zadbać o bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. W celu zwiększenia komfortu pracy najlepiej postawić na kilka niezależnych źródeł światła, które z jednej strony sprawią, że nasza kuchnia będzie funkcjonalna i bezpieczna, a z drugiej pozwolą pięknie zaaranżować przestrzeń. Urządzając kuchnię należy kierować się zasadami ergonomii. Nie wystarczy umieszczenie w kuchni jednej lampy, która ma oświetlać całe pomieszczenie. Przyjmuje się, że w kuchni najlepiej sprawdza się zastosowanie trzech podstawowych rodzajów oświetlenia, a mianowicie:

  • oświetlenia centralnego (ogólnego);
  • oświetlenia funkcyjnego (zadaniowego);
  • oświetlenia dekoracyjnego (nastrojowego).

Oświetlenie ogólne w kuchni

Rolę głównego źródła światła w kuchni pełni najczęściej lampa sufitowa, która w miarę równomiernie rozjaśnia całe wnętrze. Włącznik do lampy sufitowej powinien znaleźć się przy samym wejściu do kuchni. Oczywiście funkcję lampy sufitowej mogą pełnić także pojedyncze punkty świetlne rozmieszczone na suficie, takie jak reflektorki LED-owe lub halogenowe. Oświetlenie punktowe ma tę zaletę, że poszczególne reflektorki mogą być skierowane na wybrane przez nas miejsca.

Wybór właściwego oświetlenia centralnego w dużej mierze zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy. W małych kuchniach nie sprawdzą się lampy z dużym kloszem wiszące na długim sznurze, gdyż zdominują całą przestrzeń i będą utrudniać przemieszczanie się po kuchni. Szeroki wybór lamp sufitowych, wiszących, a także ściennych, reflektorów i spotów znajdziemy między innymi tutaj: https://iluve.com/pomieszczenia/kuchnia

Oświetlenie funkcyjne

Kuchnia służy nam przede wszystkim do przygotowywania posiłków, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo oraz higienę pracy tak ważne jest jej odpowiednie doświetlenie. W kuchniach najczęściej występuje jeden z dwóch rodzajów powierzchni roboczych, mianowicie blat albo wyspa, które wymagają nieco odmiennego oświetlenia.

Do oświetlenia blatu kuchennego można wykorzystać świetlówki, różnego rodzaju taśmy LED-owe oraz reflektorki umieszczane na spodach wiszących szafek. Jeśli jednak w zabudowie nie ma szafek wiszących, do oświetlenia blatu można wykorzystać kinkiety albo lampki wiszące.

Nad blatem najlepiej sprawdzą się źródła światła o wysokim współczynniku oddawania barw (Ra). Zaleca się by współczynnik Ra wynosił 80-85 (w 100-stopniowej skali). Takie oświetlenie sprawia, że kolory są najbliższe rzeczywistym, co ma znaczenie przy przygotowywaniu posiłków. Ważna jest również temperatura barwowa źródeł światła (TC). Im barwa światła jest jaśniejsza, czyli zbliżona do światła dziennego, tym bardziej sprzyja pracy i koncentracji. Należy jednak pamiętać, że zbyt zimna barwa światła może być po pewnym czasie męcząca, dlatego warto już na etapie projektowania kuchni sprawdzić jaka barwa najbardziej nam odpowiada. Gdy blat kuchenny jest lśniący, np. lakierowany lub jasny nie należy stosować źródeł światła o dużej mocy, ponieważ będzie to bardzo męczące dla oczu. Natomiast ciemny, matowy blat pochłania więcej światła niż jasny, dlatego sprawdzą się źródła światła o większej mocy.

Jeśli w kuchni funkcję powierzchni roboczej pełnić ma wyspa, to należy pamiętać o doprowadzeniu do niej instalacji elektrycznej. Do oświetlenia wyspy stosuje się najczęściej:Jeśli w kuchni funkcję powierzchni roboczej pełnić ma wyspa, to należy pamiętać o doprowadzeniu do niej instalacji elektrycznej. Do oświetlenia wyspy stosuje się najczęściej:

  • wiszące lampy;
  • umieszczoną centralnie nad wyspą półkę z oprawami zamontowanymi do jej spodu;
  • okap z oprawami, gdy w wyspie jest płyta grzewcza.

Nie należy instalować lamp zbyt nisko nad wyspą, żeby nie utrudniały one pracy. Współczynnik oddawania barw i temperatura barwowa światła powinny być podobne do tych w oprawach nad blatem.

Jak stworzyć przyjemny nastrój w kuchni za pomocą oświetlenia?

Dzięki przemyślanemu oświetleniu dodatkowemu możemy w kuchni stworzyć niepowtarzalny nastrój, pełen domowego ciepła i harmonii. Źródła światła dekoracyjnego powinny mieć niewielką moc i ciepłą temperaturę barwową. W tym charakterze świetnie sprawdzają się oprawy podpółkowe montowane w witrynach i wnękach. Najlepsze są do tego wszelkiego rodzaju LED-y, takie jak taśmy lub reflektorki, ponieważ się nie nagrzewają. Należy pamiętać, że warto do każdego rodzaju oświetlenia zastosować oddzielny obwód oświetleniowy. Dzięki temu oświetlenie w kuchni będzie łatwo dostosować do naszych potrzeb i nastroju.

art. sponsorowany
fot. pexels.com