Kwiaty w łazience – jakie wybrać?

jakie kwiaty do lazienki

Kwiaty, które wprowadzamy do naszych pomieszczeń, zawsze dodają nieco energii i wyrazu danej przestrzeni. Można je w nich umieszczać, nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużym metrażem, a stylistyka wnętrz jest nietuzinkowa. Roślinność szczególnie wskazana jest w łazienkach, które bazują na prostych formach i naturalnych materiałach. Należy jednak pamiętać, że uprawa kwiatów w takim miejscu jest często wyzwaniem – nie pomaga często brak okien czy duża wilgotność. Jak zatem wybrać rośliny do każdej łazienki? Podpowiadamy.

Rośliny do łazienki – na co zwracać szczególną uwagę?

Zanim zakupimy nasz pierwszy kwiat do łazienki, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi aspektami, które pomogą nam w odpowiednim dbaniu o każdą roślinę w pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Przede wszystkim, aby miały one optymalne warunki do rozwoju, warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie z nich są światłolubne. Jeżeli dysponujemy przestrzenią z oknem to nie lepiej nie ustawiać ich na parapecie w pełnym nasłonecznieniu. Dobrą informacją jest jednak fakt, że rośliny do łazienek lubią wilgotne powietrze, a także wyższą temperaturę. Mimo wszystko nie należy ich wystawiać na intensywne działanie światła słonecznego. Nie oznacza to oczywiście, że będą mogły prawidłowo rozwijać się w całkowicie zaciemnionym wnętrzu. Rośliny z natury potrzebują światła do życia, dlatego łazienka nie powinna być go zupełnie pozbawiona. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić, warto zainwestować w specjalne oświetlenie dla roślin łazienkowych. Nawet jedno punktowe światło pozwoli kwiatom odżyć.

Kwiat do łazienki z oknem – który będzie pasował?

Może się wydawać, że wybór kwiatów do jaśniejszej łazienki nie będzie trudnym zadaniem. Mimo wszystko bardzo ważny jest wybór takich gatunków, które lubią wysoką wilgotność, która naturalnie występuje w pomieszczeniu. Na mniejszych przestrzeniach gorące powietrze, które powstaje na skutek kąpieli, będzie bardzo szybko się rozprzestrzeniało, tworząc specyficzny mikroklimat. Co bardzo ważne – nie każda roślina doniczkowa będzie w stanie to wytrzymać.

Pierwszą propozycją rośliny doniczkowej, która będzie nadawać się do łazienki z oknem, jest fitonia. Naturalnie występuje w lasach tropikalnych w Kolumbii, Peru czy Boliwii. Jest niewielkim kwiatem, który osiąga około 20 centymetrów wysokości, a szerokość dochodzi do 30 centymetrów. Z powodu ozdobnego wzoru, który pojawia się na liściach, nazywana jest potocznie rośliną mozaikową. Minimalna temperatura dla jej uprawy to 18 stopni Celsjusza, a optymalna – 21. Wymaga sporej wilgotności powietrza, dlatego świetnie sprawdzi się w warunkach łazienkowych.

Kolejnym wariantem może być pochodząca z rejonów Chin róża chińska. Jest to znana roślina o zielonych liściach, a jej ozdobą są również duże kwiaty w barwie czerwonej, różowej bądź żółtej. W kwiaciarniach sprzedawane są zazwyczaj niewielkie egzemplarze, jednak w optymalnych warunkach roślina ta może rozrosnąć się niekiedy do półtora metra wysokości. Chińska róża jest dosyć wymagająca, bowiem lubi dobre oświetlenie i przestrzeń wokół siebie. Zwłaszcza młode rośliny nie powinny stać w pełnym słońcu. Dobrze, aby dostęp do światła był rozproszony, bowiem w innym przypadku może dojść do poparzenia liści. Nie trzeba jej również często podlewać, dzięki czemu ten kwiat doniczkowy może bardzo długo służyć jako piękna ozdoba.

Jakie kwiaty do łazienki bez okna będą najlepsze?

Przy wyborze jakichkolwiek roślin do łazienki należy pamiętać, że nawet te najbardziej odporne i cieniolubne kwiaty potrzebują światła do życia i rozwoju. Bardzo często w łazienkach, które mamy w naszych mieszkaniach w bloku okno jest zwyczajnie rzadkością. W takich przypadkach konieczne jest zadbanie o dostęp do promieni słonecznych w inny sposób. Świetnie sprawdzają się lampy z diodami LED. Zatem które gatunki roślin najlepiej sprawdzą się w ciemnym pomieszczeniu?

Niekwestionowanym wyborem większości osób jest skrzydłokwiat. To wyjątkowo cieniolubny kwiat doniczkowy, który świetnie wpasuje się w nowoczesny bądź industrialny styl łazienki. Naturalnie występuje on w Ameryce Środkowej oraz Południowej, a gdy kwitnie, wypuszcza białe pąki o delikatnym zapachu. Do ciemnej łazienki skrzydłokwiat będzie zatem świetną dekoracją. Z kolei dracena ma wiele gatunków i odmian, a wszystkie są bardzo mało wymagające. Są łatwe w uprawie i nie potrzebują dostępu do światła dziennego do rozwoju. Wysoką wilgotność powietrza uwielbiam także aglonema oraz kalatea. Z kolei zamiokulkas, storczyk oraz zielistka świetnie będą prezentować się w eleganckiej doniczce. One również są roślinami cieniolubnymi, dlatego nawet osoby bez wprawy przy roślinach świetnie sobie poradzą.