Kosztorys budowlany – jak go przygotować?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie do którego trzeba się dobrze przygotować. Mowa szczególnie o kosztach, ale równie ważne jest zatrudnienie odpowiednich specjalistów oraz zapewnienie dobrej jakości materiałów budowlanych. Co powinien zawierać dobrze przygotowany kosztorys budowlany, aby przejść przez każdy etapów domu w miarę bezboleśnie? Podpowiadamy.

Kosztorys budowlany – co powinien zawierać?

Mówiąc o kosztorysie budowlanym należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wstępny harmonogram wykonywanych prac budowlanych i wszystkie wydatki z jakimi się one wiążą. W tym celu najlepiej jest po prostu podzielić budowę na poszczególne etapy – od przygotowania do niej, po wykonanie fundamentów oraz wykończenie nieruchomości. Na każdym z nich trzeba uwzględnić następujące wydatki: formalności dotyczące budowy i przyłączy, koszt budowy do stanu surowego, koszt budowy dachu, koszt ocieplenia lub wykonania elewacji, koszt wykończenia domu, stolarka okienna oraz stolarka drzwiowa.

Zobacz także: https://www.kochamwies.pl/oczyszczalnie-biologiczne-na-malej-dzialce-na-co-zwrocic-uwage-przy-ich-montazu/

Informacje o kosztach

Skąd należy czerpać informacje o kosztach poszczególnych prac? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie wystarczy sprawdzić oferty poszczególnych marketów budowlanych. Najlepiej, jeśli sami roześlemy zapytania do producentów oraz firm budowlanych i spośród nich wybierzemy najlepsze propozycje. Poza tym zawsze można liczyć na atrakcyjne rabaty, darmową dostawę tudzież otrzymanie jakiegoś towaru gratis przy większym zamówieniu. To już jest kwestia indywidualna, ale zazwyczaj zawsze można jakoś porozumieć się i skorzystać na samodzielnym działaniu.

Ważne jest także to, aby rozeznać się w kosztach ekip budowlanych. Rozpiętość w tym zakresie jest naprawdę duża. Nie bez znaczenia są także opinie znajomych – najlepiej, jeśli sami będziemy mogli ocenić efekty poszczególnych prac.

Z ekologią za pan brat

Bardzo opłacalne w eksploatacji jest stawianie na ekologiczne rozwiązania. O ile często ich koszt początkowo może być dość wysoki, o tyle w procesie użytkowania z czasem się one zwracają, nawet z nawiązką. Wśród takich rozwiązań są m.in. oczyszczalnie biologiczne. Tego typu zbiorniki mogą być montowane nawet na działkach o bardzo małej powierzchni, eliminują nieprzyjemne zapachy, ich koszt eksploatacji jest niski, a ponadto nie wymagają stosowania biopreparatów. Umożliwiają także wykorzystanie oczyszczonych ścieków. Stanowią więc połączenie ekologii z ergonomią.