Jaki kolektor wybrać – płaski czy próżniowy?

Jaki kolektor wybrać - płaski czy próżniowy?

Decydując się na kupno kolektorów słonecznych często stajemy przed dylematem jaki wybrać: płaski czy próżniowy. Wyjaśniamy podstawowe różnice między kolektorem płaskim i próżniowym.

Bez względu na motywacje, jakimi się kierujemy decydując się na zakup i montaż kolektorów słonecznych, musimy zadbać o wybór odpowiedniego kolektora i dopasowanie systemu do potrzeb konkretnego obiektu. Kolektory płaskie to zestaw cienkich rurek lub kanalików, przymocowanych do specjalnej płyty zwanej absorberem. Kolektor płaski tworzy układ ustawionych równolegle rurek lub kanalików, przymocowanych do specjalnej płyty zwanej absorberem. Kolektory próżniowe tworzy układ ustawionych równolegle rur, w środku których znajduje się połączona z absorberem rurka.

Kolektor płaski czy próżniowy?

Jaki kolektor wybrać - płaski czy próżniowy?Przez wiele lat przyjmowało się, że kolektory próżniowe są lepsze i bardziej wydajne od płaskich. Ale dzisiaj wysokiej klasy kolektory płaskie z sukcesami  konkurują z kolektorami rurowymi. Na rynku dostępne są np. kolektory z miedzanym absorberm i wysokoselektywną powłoką, dzięki czemu urządzenie osiąga duży zysk ciepła. Dlatego zakup kolektorów słonecznych powinien być wsparty konsultacją u specjalisty od techniki solarnej. Wówczas będziemy mieli pewność, że urządzenie zostanie dobrane zarówno pod względem jakości jak i dobrane do potrzeb.

Kolektory płaskie doskonale sprawdzają się latem, kiedy jest duże nasłonecznienie a pochmurnych dni jest niewiele. Z kolei kolektory próżniowe doskonale radzą sobie w okresach przejściowych i nawet przy niekorzystnej pogodzie są w stanie pozyskać znaczne ilości energii potrzebnej do ogrzania wody i domowych pomieszczeń.

Gdy dom, w którym montowane będą kolektory słoneczne, usytuowany jest w miejscu nasłonecznionym, możemy zamontować w nim kolektory płaskie. Jeżeli natomiast obiekt nie ma dobrego dostępu do słońca lub też znajduje się w rejonie o chłodnym i deszczowym klimacie, lepiej zdecydować się na kolektory rurowe.

Wybierając kolektory próżniowe warto jest postawić na urządzenia dobrej klasy. Pozwalają one na dużą absorpcję energii nawet przy znacznym zachmurzeniu, osiągnięcie wysokiej wydajności ze stosunkowo niewielkiej powierzchni, a do tego są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, ich modułowa budowa umożliwia dostosowanie montażu do ilości miejsca na dachu. Trzeba jednak pamiętać, że zalegający śnieg, lód i szron mogą zaburzać pracę tego typu urządzeń, dlatego też panele trzeba regularnie oczyszczać.

Analizując wady i zalety dwóch typów kolektorów nie można zapomnieć o kwestiach finansowych. Koszt zakupu i montażu urządzeń próżniowych jest zwykle wyższy niż modeli płaskich, dlatego też przed podjęciem decyzji odnośnie konkretnego rozwiązania warto zastanowić się, co w danej sytuacji będzie najbardziej opłacalne. „Przy ograniczonym budżecie rozsądniejszym wyjściem jest inwestycja w wysokiej klasy kolektory płaskie niż próżniowe z niższej półki. Warto jednak pamiętać, że w wielu miejscowościach samorządy wspomagają osoby, które chcą część energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych i pomagają sfinansować zakup paneli słonecznych. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wybór nieco droższych kolektorów próżniowych.

źródło: Wolf