Jak znaleźć idealny projekt domu? O czym powinniśmy pamiętać?

0
budowa domu

Wybór projektu domu to nierzadko decyzja na całe życie, musi być więc poprzedzona długim namysłem, odpowiednią oraz skrupulatną analizą. Jak to zrobić? Na co koniecznie zwracać uwagę?

Gdy dopiero przystępujemy do wyboru projektu mamy mętlik w głowie, bo nie wiemy, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę, jakie czynniki są najważniejsze. Zastanawiamy się, czy najistotniejsza jest bryła budynku, dach, czy może zwracać uwagę na ilość użytkowników, którzy będą mieszkać w domu. Myślimy nad tarasem, nad tym, jakie przeszklenia wybrać, jak rozlokować poszczególne pomieszczenia. Jednym słowem: myślimy o wszystkim i bardzo dobrze, bo jak chcemy doskonale wybrać, to nie ma innego sposobu, niż dokładna analiza wszystkich aspektów. Istotne jednak, aby to wszystko uporządkować, rzeczowo podejść do sprawy, gdyż wtedy uzyskamy najbardziej wymierne efekty, czyli mówiąc krótko – znajdziemy idealny projekt domu.

Projekt domu – jaki projekt?

Na początek musimy poważnie się zastanowić nad tym, jaki w ogóle projekt wziąć pod uwagę: gotowy, na przykład domy parterowe – domoweklimaty.pl czy na zamówienie u architekta? Wiele osób decyduje się na tę pierwszą opcję, a to dlatego, że obecnie jest o wiele większy, niż dawniej wybór ciekawych, różnych stylowo propozycji. Jest to też opcja tańsza niż projekt na zamówienia, a jednocześnie szybciej możemy zacząć budowę, bo po prostu z katalogu wybieramy, to co nas interesuje i możemy działać dalej. Tymczasem współpraca z architektem może być owocna, ale jednocześnie mocno się przedłużać, bo przecież trzeba omówić każdy detal. Niestety, czasami zajmuje to zbyt dużo czasu, a więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Czy potrafimy?

Jak zaplanować wnętrza?

Jeśli już podejmiemy taką decyzję, możemy przystąpić do dalszych działań. Żeby projekt był perfekcyjny, powinniśmy go jak najbardziej dopracować. Wbrew pozorom, gotowe projekty też można tak dopasować do własnych potrzeb, aby ich charakter dokładnie nam odpowiadał. Zaprojektowany powinien być w ten sposób, aby uwzględniał styl życia naszej rodziny. Każdy żyje trochę inaczej, a więc powinniśmy przeanalizować, jak wygląda to u nas, by wszystko było ustalone i naniesione w planie naszego domu.

To przede wszystkim powierzchnia budynku – musi być idealnie skrojona do potrzeb całej rodziny. Nie powinna być ani za duża, ani za mała, spróbujmy więc ustalić optymalną wartość, która będzie wystarczająca do normalnego funkcjonowania każdego domownika. Pomyślmy nad pomieszczeniami w domu – wiadomo, że podstawą są takie miejsca, jak kuchnia, jadalnia, salon, łazienka, pokoje domowników, ale co poza tym? Chodzi tu na przykład o kotłownię, spiżarnię, pomieszczenia gospodarcze czy garderobę.

Dach – wybierzmy mądrze

Podobnie jak wnętrze domu, także jego zewnętrzny wygląd jest niezwykle istotny, a wśród najistotniejszych kwestii, o jakoś trzeba pomyśleć, jest oczywiście dach. Nie ma tu zaskoczenia, bo najprostsze dachy kosztują najmniej, nie oznacza to jednocześnie, że są mniej efektowne po wybudowaniu. Często wybierane są dachy dwuspadowe, w porównaniu do innych – niedrogie, a poza tym mniej skomplikowane w budowie.

Chociaż wybór projektu wydaje się trudny, to przy odrobinie działania można znaleźć coś idealnego. Najważniejsze to pamiętać o tych kilku kwestiach, o których wspomnieliśmy w artykule, a we własnym zakresie dowiadywać się o wszystkim, co wyda nam się kluczowe. Przecież projekt domu to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, wpływająca na to, jak nam się będzie w danym miejscu mieszkało. Dla osób szukających inspiracji ciekawy może być też artykuł: “Jakie projekty domów wybierają mieszkańcy Łodzi i okolic?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię