Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Przydomowy, równo przystrzyżony trawnik, to powód do dumy dla każdego ogrodnika. Wbrew pozorom, utrzymanie trawnika w stanie idealnym nie jest sprawą prostą i wymaga sporo zaangażowania, nie tylko przy jego koszeniu. W jaki sposób zadbać o to, aby trawa rosła równomiernie, miała intensywny kolor i by nie pojawiały się na trawniku puste placki ziemi? Niezwykle istotna jest regularna i odpowiednia pielęgnacja trawnika, o którą warto zadbać już wczesną wiosną.

Od tego czy trawa będzie regularnie poddawana odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, dużej mierze zależy to, jak przez cały rok będzie się prezentował przydomowy trawnik. Na wiosnę warto zadbać o to, aby we właściwym czasie trawnik skosić i by zastosować sprawdzony nawóz. Sprawdź ofertę akcesoriów do pielęgnacji trawnika w sklepie https://www.castorama.pl, dzięki którym pielęgnacja trawnika stanie się prosta i przyjemna.

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Pytanie, jakie można często usłyszeć wśród osób dbających o swoje trawniki jest to, kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie trawnika na wiosnę. Wybór właściwego terminu jest niezwykle istotny. Jeżeli koszenie trawy przeprowadzone będzie zbyt wcześnie, a trawa zostanie zbyt nisko skoszona, to może przemarznąć, zwłaszcza gdy nad ranem będą pojawiać się silne przymrozki. Z kolei zbytnie ociąganie się z pierwszym koszeniem trawnika może skutkować tym, że będzie on się brzydko prezentował i w kolejnych miesiącach trawa nie będzie bujna i gęsta. Kiedy zatem jest najlepszy czas na to, by przeprowadzić pierwsze koszenie? Wszystko zależy od tego, jak intensywna jest zima. Jeżeli temperatura ustabilizowała się na tyle, że najniższe wartości w nocy oscylują w okolicy zera, to spokojnie można zdecydować się na koszenie trawy.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Osoby, które nie mają nic wspólnego z pielęgnacją trawnika, na hasło wertykulacja robią przeważnie zdziwioną minę, nie bardzo wiedząc, co się kryje pod tym tajemniczym pojęciem. Jest to bardzo ważny zabieg, który wpływa na późniejszą, całoroczną kondycję przydomowego trawnika. Każdy, komu zależy na tym, aby jego trawnik pięknie się prezentował, powinien zadbać o to, by wertykulacja została przeprowadzona w sposób prawidłowy.Od czego trzeba zacząć? Przed zabiegiem wertykulacji należy dokładnie skosić cały trawnik, na jak najniższych ustawieniach kosiarki. Należy przy tym pamiętać, aby nie kosić nazbyt wcześnie – połowa marca to zupełne minimum w tej kwestii i to na obszarach o przyspieszonej wegetacji. Na czym polega wertykulacja trawnika? Chodzi o to, aby w odpowiedni sposób ponacinać trawnik i usunąć siano, czyli zwiędniętą trawę. Przy trawnikach o większych powierzchniach warto sięgnąć po wertykulatory mechanicznie, które znacznie przyspieszą wykonanie całego procesu.

Odsiewanie trawy na wiosnę

Czy koszenie i wertykulacja przydomowego trawnika to jedyny sposób na to, by trawa rosła gęsta i bujna czy ogrodnik powinien pomyśleć o czymś jeszcze podczas wiosennej pielęgnacji swojego trawnika? Okazuje się, że warto pomyśleć jeszcze o odsiewaniu trawy na wiosnę. Łyse plamy na trawniku nie wyglądają nazbyt estetycznie i taki poszatkowany trawnik z pewnością nie ucieszy oka ani jego właściciela ani gości. Dbając o równomierne rozłożenie trawy, warto na wiosnę pomyśleć o tym, aby ją dosiać, przynajmniej w tych miejscach, w których jej brakuje. Na co uważać przy dosiewaniu trawy? Uwagę trzeba przede wszystkim skierować na to, jaka trawa zostanie wybrana do dosiewu. Warto zadbać, aby to była taka sama mieszanka, której użyto przy wysiewie pierwotnym, w przeciwnym razie mogą pojawić się różnice nie tylko w tempie wzrostu trawy, lecz także w jej kolorystyce, co niekorzystnie wpłynie na to, jak trawnik będzie się prezentować.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Istotnym elementem, od którego zależy prawidłowy wzrost trawnika, jest regularne podlewanie. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeżeli pora roku jest sucha i opady atmosferyczne występują niezwykle rzadko. Sama woda, choć daje życie roślinom, to może okazać się niewystarczająca dla ich prawidłowego wzrostu. Chcąc móc cieszyć się bujnym trawnikiem, warto sięgnąć po specjalistyczne nawozy, dzięki którym trawa będzie odpowiednio gęsta. Nawozy do trawników można dostać w sklepach z artykułami ogrodniczymi. Przed ich zastosowaniem warto zapoznać się zaleceniami producenta co do regularności stosowania nawozów, gdyż ich nadmiar może okazać się równie szkodliwy co brak nawożenia. Jakie nawozy wybierać? W tej kwestii sporo zależy od rodzaju podłoża – trzeba tak dobrać nawóz, aby w optymalny sposób uzupełnił on braki konkretnych związków mineralnych w glebie. Najczęściej w sklepowych nawozach do trawników można znaleźć wapń oraz fosfor. Jeżeli ktoś nie wie, na jaki produkt się zdecydować, to w takiej sytuacji zawsze dobrze jest zasięgnąć porady fachowca, który pomoże dobrać odpowiedni produkt do konkretnej gleby i rodzaju wysianej trawy.