Jak zabezpieczyć dom, który ucierpiał po nawałnicy, zanim przyjedzie likwidator szkód?

0
budowa domu

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości może zapewnić odszkodowanie za zniszczone elementy m.in. podczas nawałnicy. Co jednak zrobić, gdy czekamy na wizytę przedstawiciela zakładu ubezpieczeń, a nasz dach przecieka?

Jak zabezpieczyć dom, a uszkodzony dach

Zerwany lub naderwany dach, który nie został odpowiednio zabezpieczony może być przyczyną kolejnych zniszczeń, np. zalania domu lub mieszkania. Dlatego też do czasu przyjazdu likwidatora warto zabezpieczyć uszkodzenie tak, by nie powodowało kolejnych szkód.

Często wystarcza położenie na dachu folii, ale gdy uszkodzenie jest na tyle poważnie, że niezwłocznie należy rozpocząć naprawę warto pamiętać o wykonaniu dokumentacji fotograficznej szkody zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace. Pozwoli to ocenić rozmiar uszkodzeń i wydanie decyzji dotyczącej odszkodowania.

Faktury i rachunki potwierdzające wydatki

Jeśli wykonujemy jakiekolwiek prace remontowe nie możemy zapomnieć o gromadzeniu imiennych rachunków i faktur potwierdzających wydatki związane z zabezpieczeniem lub naprawą przedmiotu ubezpieczenia. Należy również wykonać dokładną dokumentację fotograficzną (np. telefonem komórkowym lub poprosić kogoś o pomoc w wykonaniu zdjęć).

Rozpoczęcie naprawy bez udokumentowanej skali uszkodzeń uniemożliwi ocenę szkody, a tym samym utrudni wypłatę odszkodowania.

Uszkodzone elementy powinniśmy zostawić do przybycia przedstawiciela zakładu ubezpieczeń. Warto trzymać je w jednym miejscu, by przedstawiciel zakładu ubezpieczeń mógł ocenić rozmiar szkód.

Uszkodzenia na skutek przepięcia

Burze i nawałnice są częstą przyczyną przepięć w instalacji elektrycznej, co zwykle prowadzi do zniszczenia telewizowra, radia, kotła czy paneli słonecznych. Jeśli dojdzie do tego rodzaju zniszczeń należy otrzymać od serwisu naprawczego zaświadczenie o przyczynie danego uszkodzenia.W dokumencie tym powinna się znaleźć również informacja o kosztach naprawy lub uzasadnienie dotyczące niemożności jej wykonania. Jeśli naprawa uszkodzonego sprzętu jest nieopłacalna, zakład naprawczy przewodywane koszty naprawy powinien wskazać.

W przypadku takiego rodzaju szkód nie trzeba czekać z naprawą na spotkanie z przedstawicielem firmy. Decyzja dotycząca wypłaty odszkodowania jest podejmowana na podstawie zaświadczenia oraz rachunku lub faktury za wykonaną naprawę – podsumowuje Rafał Juszkiewicz.

źródło: Gothaer TU SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię