Jak wybrać kredyt na budowę domu?

kredyt hipoteczny

Zaciągnięcie kredytu na budowę domu w nieodpowiednim miejscu może pociągnąć za sobą duże straty finansowe oraz wiele niepotrzebnych nerwów. Śmiało można rzec, że taka decyzja powinna być podejmowana w szerszym gronie. Najlepiej zaangażować w to całą rodzinę, ale też nawiązać współpracę z doradcą kredytowym, który będzie w stanie posortować oferty od najlepszej do najgorszej. Znalezienie ciekawej oferty często graniczy z cudem. Koszty uzyskania kredytu są bardzo wysokie i nie wszystkich stać na takie przedsięwzięcie. W wielu przypadkach nie ma jednak innej opcji, ponieważ w przeciwnym razie zainteresowanym nigdy nie uda się wybudować własnego domu.

Czym kierować się przy wyborze kredytu na dom?

Przy wyborze kredytu na dom warto kierować się w dużej mierze opiniami znajomych. Większość ludzi ma na swoim koncie jakiś kredyt, często są to kredyty na dom. Warto podpytać znajomych, czy są zadowoleni z warunków oferowanych przez dany bank, czy może jednak coś zmieniliby w swoich umowach, bo nie wyrabiają się ze spłatą rat.

Wybór będzie łatwiejszy również wtedy, gdy skorzystamy z aktualnych rankingów kredytowych. Ułatwieniem w tym przypadku jest to, że nie trzeba nigdzie chodzić, aby uzyskać dostęp do takich rankingów. Są one dostępne w zdecydowanej większości w sieci internetowej, a potencjalni kredytobiorcy mają do nich darmowy dostęp. Przy pomocy takich rankingów można szybko porównać między sobą dwie atrakcyjne oferty, a potem zdecydować którą z nich się wybiera. Oczywiście warto sięgać jedynie po specjalistyczne rankingi.

Podczas wybierania kredytu na dom warto skupić się również na poniższych elementach:

  • zasady rozliczania oraz kontroli wydatków na budowie,
  • ewentualne wymogi fakturowe z przeprowadzanych prac budowlanych,
  • konieczność prowadzenia dziennika budowy.

Im więcej formalności, tym więcej nerwów związanych z kredytem, dlatego trzeba wybierać oferty, które są przyjazne dla kredytobiorców, a takich jest na szczęście coraz więcej.

Jakie opłaty zawiera kredyt na dom?

Koszty kredytu hipotecznego są co prawda jawne, ale zainteresowani muszą mieć świadomość, że w uzyskanym kredycie pojawia się wiele ukrytych opłat. Warto poznać je wszystkie, aby mieć pewność, że dany kredyt na pewno będzie najlepszy z grupy oferowanych kredytów przez wybrane banki. Wśród opłat kredytowych znajdują się:

  • marża (stałe oprocentowanie),
  • wibor (zmienne oprocentowanie),
  • prowizja dla banku,
  • koszty wyceny nieruchomości,
  • założenie konta osobistego w danym banku,
  • ewentualne utrzymanie otrzymanej karty kredytowej,
  • koszty ubezpieczenia kredytu,
  • ubezpieczenie wkładu własnej (jeśli wybiera się niski wkład),
  • koszty związane z szybszą spłatą kredytu.

Jak widać opłat jest sporo, dlatego przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, w których bankach takie opłaty są zdecydowanie najmniejsze. Pomocna w tym przypadku będzie rada doradcy kredytowego, więc czym prędzej warto się do niego udać na spotkanie.

Jak obliczyć raty kredytu?

Obliczenie rat kredytu nie jest skomplikowanym procesem, ponieważ zawsze może zająć się tym bankier, jeszcze przed podpisaniem umowy. Dzięki temu klient dostanie informację, jaka rata kredytu będzie obowiązywała go przez cały czas trwania umowy.

Oczywiście całą czynność można przeprowadzić również samodzielnie. W tym celu wykorzystuje się kalkulator kredytu hipotecznego. Można skorzystać chociażby z kalkulatora znajdującego się na stronie e-kalkulatorkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny/. Wystarczy wpisać w nim odpowiednie dane, a po krótkim czasie uzyskuje się potrzebny wynik. Klient na tej podstawie podejmuje decyzję, czy rata kredytu jest dla niego satysfakcjonująca, czy może jednak skupi się w najbliższym czasie na wyszukaniu ciekawszej oferty kredytowej.

Podsumowanie

Dla większości osób wybranie optymalnego kredytu hipotecznego to bardzo trudna decyzja, ponieważ ludzie decydują się na zaciągnięcie takiego kredytu po raz pierwszy i ostatni. Brak doświadczenia może sprawić, że podejmie się w tej kategorii złą decyzję, z finansowego punktu widzenia. Warto zaznajomić się więc z opinią doradcy kredytowego lub bliskiego znajomego, który ma już na swoim koncie taki kredyt. Poza tym trzeba nieco więcej dowiedzieć się o opłatach wchodzących w skład kredytu oraz o całkowitej racie kredytu hipotecznego. Posiadając wszystkie te dane jest się dużo mądrzejszą osobą, która jest w stanie odrzucić mało atrakcyjne oferty kredytowe. Ostateczny wybór może jednak potrwać nawet kilka tygodni, w końcu jest to decyzja, która będzie miała ogromny wpływ na dalsze życie kredytobiorcy.