Jak temperatura wpływa na zaprawy tynkarskie?

0

Wysoka temperatura może być przyczyną braku całkowitego wiązania i utwardzania zapraw mineralnych stosowanych zarówno przy konserwacji budynków zabytkowych jak i nowych w nowych inwestycjach.

Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach prac wraca każdego sezonu budowlanego, kiedy to wykonawcy zastanawiają się czy powinni pracować podczas letnich upałów i pierwszych przymrozków. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym od +5ºC do +25ºC. Niestety ze względu na tempo robót budowlanych i krótkie cykle inwestycyjne, duża część prac wykonywana jest bez respektowania tych wytycznych.

Prowadzi to do problemów z wytrzymałością materiałów, które nie zawsze od początku kojarzone są ze złą temperaturą panującą podczas wykonywania prac. Cała wina zwalana jest na jakość użytego materiału. Wykonane poprawki najczęściej już w innych warunkach pogodowych, „potwierdzają” – zdaniem wykonawcy – wadę poprzednich materiałów. Takie tłumaczenie wygodne jest jedynie dla wykonawcy, koszty poprawek ponoszą głównie inwestorzy, częściowo producenci materiałów, którzy jednocześnie tracą renomę i wiarygodność swoich wyrobów.

Problemy, o których mowa pojawiają się głównie na elewacjach – zimą i latem. W pomieszczeniach panują bardziej stabilne warunki, dlatego też przeważnie nie ma w nich większych problemów. Warto zaznaczyć, że paradoksalnie mniej problemów wynika z niskiej temperatury. Większość „reklamacji” pojawia się latem. Zimą podczas przymrozków woda zmieniająca stan z ciekłego na stały zwiększa swoją objętość powodując mechaniczne niszczenie materiałów budowlanych, jednak wilgoć jest cały czas obecna i wystarczająca do wiązania. Latem przy wysokich temperaturach po prostu jej nie ma i materiał mineralny wysycha, a nie wiąże.

Materiał nie wiąże a wysycha

Materiały mineralne, które zarabiane są wodą, potrzebują wilgoci podczas całego procesu wiązania i utwardzania. Podczas prac w wysokich temperaturach część wody zarobowej odparowuje, część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże. W przypadku braku wody podczas procesów wiązania i utwardzania, zaprawy nie uzyskują zakładanych przez producenta parametrów – głównie wytrzymałości i mogą się sypać i pękać.

  • Dlatego też, jeżeli inwestor konieczne chce prowadzić prace w wysokich temperaturach powinien zostać poinformowany o zagrożeniach i wyrazić zgodę na prowadzenie dalszych prac. Wykonawca powinien z kolei wszystkimi możliwymi sposobami ograniczyć nagrzewanie się elewacji.

Konieczne jest stosowanie siatki rusztowaniowej, dobre namoczenie ściany przed wykonaniem tynków oraz ich okresowa pielęgnacja poprzez zwilżanie mgiełką wodną podczas pierwszych kilkunastu dni wiązania i utwardzania. Jak widać, dodatkowe zabiegi pielęgnujące tynki wykonywane w wysokich temperaturach mogą być pracochłonne i kosztowne.

Niestety większość wykonawców albo nie posiada właściwej wiedzy o tym jak pielęgnować tynki elewacyjne, lub nie chce drażnić inwestora dodatkowymi kosztami. Konieczność zwilżania materiałów mineralnych nie tylko latem, aby zbyt szybko nie wysychały, (co często kończyło się skurczem i spękaniem) była znana wszystkim prawdziwym rzemieślnikom. Niestety masowa produkcja materiałów budowlanych oraz kończąca się już epoka klasowych murarzy-tynkarzy, potrafiących samodzielnie przygotować zaprawy tynkarskie jest powodem zaniku podstawowej wiedzy z obróbki tradycyjnych materiałów mineralnych. Choć jak wszyscy wiemy, zwłaszcza przy konserwacji obiektów zabytkowych w dalszym ciągu stosuje się zaprawy wykonywane własnoręcznie, często wg starych receptur bezpośrednio na budowach.

Pozostałością wiedzy o tradycyjnej obróbce materiałów mineralnych jest wykonywanie wylewek betonowych, nawet tych współczesnych z betoniarni. Wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz wykonywali tego typu prace. Brak odpowiedniej „pielęgnacji” betonu podczas wysokich temperatur powietrza, powoduje jego pękanie i kruszenie. Przeważnie warstwy betonu są grubości od kilku do kilkunastu centymetrów i maja większe od tynków możliwość magazynowania potrzebnej ilości wody. Jednak, gdy jej zabraknie pękają i kruszą się jak przesuszone tynki.

Renowacja zabytków

Większość współczesnych firm budowlanych remontujących elewacje wykonuje tylko ocieplenia. Niestety takie ekipy, ze względu na cenę, wygrywają także przetargi na renowację wielu zabytków. Niepotrzebnie ociepla się stare budynki podczas prowadzenia ich remontów, ponieważ te ze względu na grubość murów często nie wymagają ocieplenia.Mury wielu zabytkowych obiektów są zimne, ponieważ są zawilgocone. Przykrycie ich styropianem paradoksalnie zamiast polepszyć sytuacje mieszkańców znacznie ją pogarsza. Mokry mur zawsze będzie zimy – nawet ten ocieplony. Aby go ogrzać najpierw należy go osuszyć.

Przykładem braku podstawowej wiedzy były i są remonty obiektów zlanych przez powodzie i ulewne deszcze. Nagminnie podczas remontów ociepla się elewacje, wymienia stolarkę na szczelną a wewnątrz stosuje się płyty lub tynki gipsowe. Takie remonty prowadza często do pogorszenia właściwości konstrukcyjnych murów, w przypadku obiektów zabytkowych do ich destrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię