Jak szybko i tanio odmienić wnętrze? Kilka prostych sposobów.

0

Odmiana wnętrza wcale nie musi wiązać się z generalnym remontem lub zmianą całego umeblowania. Czasem wystarczy element, który zmieni charakter mebli, a to z kolei wpłynie na wygląd całej aranżacji. Drobne detale mają duże znaczenie.

Gałki do mebli

Dekoracyjne uchwyty i gałki meblowe sprawiają, że meble wyglądają na bardziej luksusowe, a aranżacja wnętrza wydaje się bardziej przemyślana i zorganizowana. W efekcie ten niepozorny element może doskonale sprawdzić się jako ozdoba mebla. Jest to także najszybsza i najmniej kosztowna metoda na odświeżenie mebli. Te niewielkie akcesoria sprawią, że wysłużona szafka zyska nowy i elegancki design. Jak dobrać gałki do mebli w poszczególnych pomieszczeniach?

Gałki do mebli w kuchni

Kuchnia jest miejscem, gdzie praktycznie rozwiązania są niezbędne. Modele uchwytów powinny być wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgoci. W zależności od stylu panującego w kuchni, można wybrać minimalistyczne modele z nutą modernizmu albo specjalnie lekko postarzone w prowansalskim stylu.

Zobacz także: https://glamstyle.pl/kuchnie-w-modnych-kolorach/

Gałki do mebli pokojowe

W tym przypadku pole do popisu jest bardzo duże i gałki można dopasować do stylu aranżacyjnego:

  • gałki do mebli w stylu glamour swoim wyglądem imitują kryształy. Idealne dla fanów blichtru i błyszczących elementów,
  • gałki do mebli w nowoczesnym stylu zazwyczaj mają geometryczną, prostą formę i pasują także do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym,
  • gałki do mebli w stylu industrialnym zwykle wykonane są z metalu w różnych kolorach, np. czarnym lub srebrnym,
  • gałki do mebli w stylu klasycznym i tradycyjnym mają elegancki i szykowny wygląd. Często wykonane są z drewna.

Malowanie sprayem

W sklepach dostępnych jest wiele dekoracyjnych lakierów w aerozolu, które pomogą uzyskać niebanalne efekty i odmienić każdy mebel. Popularne jest rozpylanie brokatu, który można nanieść na różne materiały, np. drewno, szkło, metal czy ceramikę. Z kolei za pomocą farby teksturalnej, można zmienić nie tylko kolor, ale także fakturę danego mebla.

Aby nadać lekkości drewnianym szafom i komodom, wystarczy przemalować je na biały kolor. Łatwo można stworzyć meble w stylu rustykalnym – wystarczy wybrać do tego białą bejcę, dzięki temu uzyskany zostanie efekt przetarć. Ciemniejsze elementy oraz słoje będą widoczne, ale całość będzie biała.

Z kolei miłośnicy nowoczesności pokochają emalię akrylową, która nadaje połysk. Alternatywą jest zastosowanie farby połmatowej i nałożenie na nią lakieru. W przypadku dużego mebla, można wybrać kilka kolorów – fronty dziwczek oraz szuflad można pomalować na wybrany kolor, a resztę pozostawić w naturalnej barwie drewna.

Zdobienia

Fronty mebli można przyozdobić na wiele sposobów – za pomocą naklejek z folii, używając szablonu czy malując własnoręcznie pędzelkiem. Można zastosować duże wzory, które będą wypełniać powierzchnię drzwiczek lub nawet cały front mebla, np. chmury, kwiaty, wzory geometyczne, napisy, ramkę czy pas drobnych elementów. Można zachowywać symetrię lub ją łamać. W zależności od preferencji, ozdoba może być w stylu tradycyjnym lub mieć śmieszny charakter i wydźwięk. Ciekawą alternatywą dla naklejek są odpowiednio dobrane do stylu pomieszczenia fototapety.

Metamorfoza wnętrza nie musi być kosztowna i czasochłonna. Wcale nie trzeba przeprowadzać gruntowego remontu czy też wymieniać wyposażenia wnętrza, co mocno obciążyłoby domowy budżet. Wystarczy odmienić charakter mebli w szybki i prosty sposób, a przy okazji nadać im wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd.