Jak kupować styropian?

0

Jest bardzo dużo rodzajów styropianu. Jaki wybrać, żeby spełniał swoją funkcję i żeby nie przepłacić? Na jakie parametry i cechy należy zwrócić uwagę, aby wybór był optymalny?

 

Bardzo ważnym wskaźnikiem informującym o izolacyjności jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany literą Λ (lambda). Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym dany materiał ma lepszą izolacyjność. To znaczy, że możemy przy mniejszej grubości uzyskać lepsze parametry.

Nie wystarczy kierować się tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Obecnie na rynku są dostępne styropiany, których Λ kształtuje się w granicach 0,031 – 0,042 (W/mK).

Aby dokonać odpowiedniego zakupu, należy zwrócić uwagę na rodzaj produktu i jego zastosowanie:

  • Styropian ściana EPS 042 – izolacja termiczna ścian, docieplenie stropów między legarami, murów szczelinowych, ścian szkieletowych i działowych, ocieplenie poddaszy.
  • Styropian fasada EPS 040 – izolacja termiczna ścian, docieplenie stropów między legarami, murów szczelinowych, ścian szkieletowych i działowych, ocieplenie poddaszy.
  • Styropian dach – podłoga EPS 038 – izolacja termiczna posadzek, dachów płaskich, stropów, stropodachów.
  • Styropian hydro EPS 035 Fundament Dach – miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą oraz tam gdzie wymagana jest duża odporność mechaniczna.
  • Styropian parking EPS 035 – izolacja termiczna miejsc o dużych obciążeniach mechanicznych (parkingi).
  • Styropian lambda EPS 031 Fasada – izolacja termiczna ścian, balkonów, ościeży drzwiowych i okiennych.

Nie należy stosować styropianu twardego (dach-podłoga, parking) na fasadę. Pod wpływem warunków atmosferycznych docieplenie pracuje i twardy styropian, który ma mniejszą elastyczność może pękać.

Warto również sprawdzić wizualnie jakość styropianu – czy płyty są prosto przycięte i elastyczne, czy granulki styropianu nie wypadają i nie kruszą się. Brak tych cech może bardzo utrudnić montaż styropianu na budynku. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy paczki styropianu są odpowiednio oznakowane. Opis musi zawierać dane producenta, adres zakładu produkcyjnego, opis rodzaju styropianu i znak CE. Jest wielu tzw. „garażowych” producentów, których produkty nie spełniają podstawowych wymogów jakościowych.

Cena styropianu jest uzależniona od rodzaju (lambdy, twardości, producenta, zamawianej ilości  oraz kosztu transportu). Cenę styropianu podaje się w metrach sześciennych. Wpływ na cenę ma również frez. Styropian frezowany (na tzw. zakładkę) jest droższy od niefrezowanego (gładkiego) o około 5zł na m³.

Przykładowe wyliczenie m3 styropianu:

Jeżeli chcemy kupić 180 m² styropianu o grubości 12 cm to potrzebujemy 21,6m³:
180×0,12=21,6 m³

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię