Kupno mieszkania od dewelopera – o czym należy pamiętać

zakup mieszkania od dewelopera

Zakup własnego mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Jeśli kupujemy je od dewelopera, należy mieć na uwadze wiele kwestii – od sprawdzenia, czy posiada on prawomocne pozwolenie na budowę, po dowiedzenie się, jak w przyszłości będzie wyglądać otoczenie inwestycji czy też co obejmuje skład deweloperski. Na co należy jeszcze zawócić szczególną uwagę?

Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku

Eksperci z branży budowlanej są zdania, że klienci kupują mieszkania w coraz bardziej świadomy sposób, a tym samym, są coraz lepiej przygotowani do rozmów w biurach sprzedaży. Mimo to, nadal wiele informacji umyka ich uwadze. Zanim więc wybierzemy się na tego typu spotkanie, warto wziąć pod uwagę wiele kwestii. Od jakich zacząć?

Jeśli nie kupujemy mieszkania za gotówkę, przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaką mamy zdolność kredytową i na jakie lokum będziemy mogli sobie pozwolić. Dzięki temu będziemy w stanie również oszacować, czy w kwocie, którą chcemy przeznaczyć „zmieści się” miejsce w garażu podziemnym czy komórka lokatorska.

Kolejny krok, to wybór lokalizacji inwestycji. Musimy więc zastanowić się, czy zależy nam na mieszkaniu nieco dalej od centrum, ale w dobrze skomunikowanej dzielnicy w pobliżu terenów zielonych, czy wolelibyśmy mieszkać w sercu miasta, obok wszystkich udogodnień. Warto zapytać też dewelopera jaki jest plan zagospodarowania terenu w pobliżu inwestycji, w której planujemy zakup mieszkania lub sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Może okazać się, że w niedalekiej przyszłości powstanie tu centrum handlowe, szkoła czy przystanek tramwajowy na którym nam zależy.

Bardzo istotne jest także sprawdzenie dewelopera. To ważne zwłaszcza przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Dowiedzmy się wieć, czy realizuje on lub zrealizował już inne projekty. Takie działanie da nam możliwość ocenienia, jak wyglądają poprzednie budynki, jaki mają standard i jakość wykończenia. Możemy dowiedzieć się też czy deweloper buduje inwestycje w innych miastach, także poza granicami Polski – będzie to świadczyć o jego doświadczeniu. Warto również sprawdzić czy firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego oraz czy otrzymała jakieś nagrody za realizowane projekty. Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu wybranej nieruchomości oraz czy działka bądź budynek nie są obciążone np. hipoteką, co możemy sprawdzić w księdze wieczystej.  W przypadku, gdy firma jest użytkownikiem wieczystym należy liczyć się z ryzykiem wzrostu opłat.

Kolejna kwestia – dowiedź się, co kryje się pod pojęciem „stan deweloperski” – każdy deweloper może inaczej określić stan deweloperski, czyli faktyczny stan, w którym oddaje mieszkanie do użytku. Z kolei od jakości elementów wykończenia takich jak np. rodzaj wind, materiały z których wykonane są okna czy klasa odporności drzwi na włamania może zależeć finalna cena mieszkania. Ważne jest także to, aby zapytać, kiedy budynek zostanie oddany do użytku – w przypadku rynku pierwotnego mieszkania, które nabywamy często dopiero są w fazie budowy. Zdarza się, że deweloperzy oferują jednak dodatkowe udogodnienia dla osób kupujących mieszkania w przedsprzedaży – m.in. atrakcyjne harmonogramy płatności, w których niewielką część całej kwoty pokrywamy przy zawarciu umowy deweloperskiej, a pozostałą przy odbiorze mieszkania. Dodatkowo, taka wiedza pozwoli nam zaplanować przeprowadzkę i wszystkie związane z nią formalności. Zwróćmy uwagę też na to, co oznacza „zakończenie budowy” i „pozwolenie na użytkowanie” – zakończona budowa nie oznacza, że możemy od razu wprowadzić się do mieszkania.

Zakup mieszkania od dewelopera – umowa

Jedną z najważniejszych kwestii na drodze do zakupu własnego mieszkania jest dokładne zapoznanie się z umową od dewelopera. Podpisując przedwstępną czy deweloperską powinniśmy zwrócić uwagę na jej treść. Nie każdy z zapisów musi być dla nas zrozumiały, dlatego warto poprosić w biurze sprzedaży o jego doprecyzowanie. Istotne będzie też zapoznanie się z warunkami odstąpienia od umowy czy możliwością reklamacji. To ważne, ponieważ umowa deweloperska chroni nasze interesy – każdy deweloper jest zobowiązany, aby taką umowę dostosować do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych.

Po zakończeniu budowy inwestycji, umawiamy się z deweloperem na odbiór wybranego przez nas mieszkania. Warto przy tej okazji sprawdzić kilka rzeczy m.in. to, czy standard wykończenia jest zgodny z ustaleniami zawartymi w umowie, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, okien, instalacji oraz czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi. To ważne, ponieważ po tym kroku podpiszemy z deweloperem umowę ostateczną, która jest jednoznaczna z tym, że akceptujemy jego stan. Na oględziny mieszkania możemy przyjść z fachowcem, który pomoże nam zweryfikować czy wszystko się zgadza.

na podstawie mat. prasowych RED Development