Jak projektować nowoczesne biurowce?

Jak projektować nowoczesne biurowce poradnik

Centra dużych miast coraz częściej wypełniają nowoczesne biurowce – stają się one wizytówką biznesową wielu miast. Czy jednak każdy budynek tego typu można uznać rzeczywiście za nowoczesny? Co warto wziąć pod uwagę, projektując tego rodzaju budynki?

Dane statystyczne wykazują, że Polska biurowcami stoi. Nasza rodzima branża nieruchomości biurowych rozwija się bardzo dynamicznie. Rok 2016 był kolejnym rekordowym pod względem oddanej do użytku powierzchni biurowej – było to 800 tys. m2, czyli o 25% więcej niż w 2015 roku. Wysokie jest także zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Aby jednak biurowiec przyciągnął chętnych, musi być nowoczesny i powinien spełniać nie tylko wszystkie normy, ale być zgodny z aktualnie dominującymi trendami na rynku nieruchomości komercyjnych. To oznacza, że projektując tego rodzaju budynki, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kilka niżej opisanych kwestii.

Estetyka budynku

Projektowanie nowoczesnego biurowca wymaga kompleksowego podejścia do funkcjonowania takiego obiektu. W pierwszej kolejności należy skupić się na jego estetyce. Trzeba pamiętać, że użytkownicy powierzchni biurowej to często duże i znane firmy. Dbające o opinię marki potrzebują nie tylko prestiżowej lokalizacji siedziby, ale również odpowiednio wyglądającego budynku. Bardzo liczy się dla nich pierwsze wrażenie, jakie biurowiec wywoła u kontrahentów, którzy zobaczą go z zewnątrz. Obecnie w takich obiektach dominują szklane fasady, które nadają bryle budynku nowoczesny wygląd. Najczęściej wykorzystuje się tutaj szkło hartowane, ale najnowszy trend obejmuje nano glass (materiał wyglądający jak szkło, ale strukturą przypominający kamień). W przypadku fasad szklanych architekci mogą wybierać między bezramowym montażem szklanych tafli, a użyciem aluminiowych ram (co jest tańszym rozwiązaniem). Tego rodzaju fasady nie tylko podnoszą prestiż biurowca, ale też mają praktyczne zastosowanie – do wewnątrz wpada więcej światła słonecznego, pomieszczenia nie wychładzają się zbyt szybko, dzięki czemu można zredukować koszty ogrzewania i oświetlenia.

Funkcjonalność biurowca

W nowoczesnym biurowcu niezwykle istotna jest oczywiście wysoka funkcjonalność wnętrza. Należy rozpatrywać to na kilku poziomach. Przede wszystkim trzeba zaprojektować wnętrze tak, aby było ergonomiczne, podobnie jak stanowiska pracy. To wymaga użycia odpowiednich, nowoczesnych mebli i rozwiązań. Biurka komputerowe powinny zostać dostosowane do użytkowników i charakteru wykonywanej przez nich pracy, podobnie jak fotele biurowe. Ważne jest to, aby aranżować przestrzeń przyjazną pracownikom, a jednocześnie stosować elastyczne rozwiązania, pozwalające w razie potrzeby zwiększyć lub przekształcić powierzchnię (np. przez zastosowanie łatwych do ustawienia ścianek działowych). Znalezienie tego rodzaju nowoczesnego wyposażenia nie jest już dziś problemem – wystarczy zapoznać się z asortymentem firmy AJ Produkty, producenta wyposażenia biur, warsztatów i magazynów.

Kolejna kwestia to zadbanie o odpowiednią jakość powietrza. Tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej coraz częściej okazują się niewystarczające. Z pomocą przychodzą rozwiązania takie, jak wentylacja mechaniczna, rekuperacja (odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza), klimatyzacja itp. Nic dziwnego, że kładzie się na to duży nacisk, ponieważ 60% najemców zwraca uwagę na stan techniczny budynku i jakość powietrza, dla 28% najemców istotne są także „zielone” rozwiązania w budynku.Kolejna kwestia to zadbanie o odpowiednią jakość powietrza. Tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej coraz częściej okazują się niewystarczające. Z pomocą przychodzą rozwiązania takie, jak wentylacja mechaniczna, rekuperacja (odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza), klimatyzacja itp. Nic dziwnego, że kładzie się na to duży nacisk, ponieważ 60% najemców zwraca uwagę na stan techniczny budynku i jakość powietrza, dla 28% najemców istotne są także „zielone” rozwiązania w budynku.

Bezpieczeństwo budynku

Architekt projektujący nowoczesny biurowiec musi zwrócić uwagę także na kwestie bezpieczeństwa. Systemy związane z tym zagadnieniem są podstawą w każdym budynku, w którym znajdują się powierzchnie biurowe. Oczywiście absolutną podstawą, którą nakazują przepisy prawa, są systemy przeciwpożarowe. Coraz częściej są to nie tylko tradycyjne czujniki dymu i czadu, ale także specjalne elementy w konstrukcji budynku, takie jak okna napowietrzające, inteligentne systemy oddymiania i wiele innych. Często montowane są dodatkowe systemy zwiększające bezpieczeństwo, np. antywłamaniowe, a także monitoring, w skład którego wchodzą najnowocześniejsze kamery i systemy bezpieczeństwa. Ważnym elementem zabezpieczającym są specjalne elektroniczne zamki, otwierane za pomocą kart chipowych, a nawet za pomocą technologii zbliżeniowej.

Nowoczesny biurowiec musi spełniać nie tylko wszystkie standardy narzucone przepisami prawa – powinien także uwzględniać kwestie estetyczne i ergonomiczne. Tylko wtedy ludzie korzystający z przestrzeni wewnątrz niego poczują się komfortowo, a firmy będą mogły pochwalić się kontrahentom prestiżową siedzibą.

art. sponsorowany