W Markach rusza budowa szkoły z standardzie o zużyciu enrgii bliskim zero

W Markach rusza budowa szkoły z standardzie o zużyciu enrgii bliskim zero

Urząd Miasta w Markach pod Warszawą przystępuje do realizacji projektu budowy nowoczesnego, energooszczędnego kompleksu zespołu szkół z basenem i halą sportową.To będzie pierwszy zespół budynków użyteczności publicznej o takim szerokim zakresie (gimnazjum, technikum, basen, hala sportowa) w Polsce zbudowany zgodnie z założeniami budynku o zużyciu energii bliskim zero.

Projekt przygotowało wołomińskie biuro projektowe Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś. Jak informuje Marcin Piotrowski, przewodniczący Rady Miasta Marki, powołana została spółka Mareckie Inwestycje Miejskie, która otwiera
miastu nowe możliwości realizacji inwestycji i ograniczenia kosztów.

  • W połowie roku formalnie przekazany zostanie do spółki grunt przy ul. Wspólnej w Markach – informuje Piotrowski.
    Kolejnymi etapami będą: wybór inwestora zastępczego oraz generalnego wykonawcy. Wszystkie te działania powinny zostać wykonane do końca 2012 roku. W 2015 roku Marki wzbogacą się o jeden z pierwszych energooszczędnych kompleksów budynków użyteczności publicznej w Europie – dodaje przewodniczący Piotrowski.

Projekt budowlany zespołu szkół w Markach przewiduje wzniesienie gimnazjum i technikum z laboratoriami, biblioteką, stołówką i zapleczem administracyjnym, zespół sal sportowo – widowiskowych i pływalnię. Dodatkowo zostanie wybudowane boisko i miasteczko ruchu drogowego. Całość, z wyjątkiem pływalni ma mieć standard budynku pasywnego – tzn. z zapotrzebowaniem na energię (c.o, klimatyzacja i c.w.u.) na poziomie 15 kWh/mkw. rocznie.

Według szacunków architektów z Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś, roczny koszty ponoszone na ogrzewanie, oświetlenie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla całego kompleksu budynków przekroczą nieznacznie 340 tys. zł.

Budynki o tak niskim zużyciu energii będą musiały być wznoszone już po roku 2018 – tak wynika z założeń przygotowywanej przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej ustawy o efektywności energetycznej budynków. Wartość inwestycji wyniesie prawie 54 mln zł.