Ile kosztuje remont małej łazienki? Policzyliśmy!

0
Podejmując decyzję o remoncie i odświeżeniu łazienki, warto zaplanować także, ile jesteśmy w stanie na niego wydać. Jak policzyć budżet potrzebny na odnowienie łazienki? Co wziąć pod uwagę? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad zakresem remontu. Czy chodzi jedynie o odświeżenie wyglądu i wymianę niektórych elementów wyposażenia? Czy planujesz raczej duże zmiany, obejmujące nową ceramikę, armaturę, pokrycie ścian i podłóg, a nawet instalację? W zależności od zakresu prac, wielkość wydatków może się diametralnie różnić.

Trudno mówić o konkretnych kwotach. Szacunkowo, remont małej łazienki o wielkości około 4-5 metrów kwadratowych to wydatek rzędu od około 5-7 tys. zł wzwyż. To bardzo orientacyjna kwota, ponieważ ostateczny koszt zależy przede wszystkim od wielkości wydatków na materiały, sprzęt i wyposażenie. Jeżeli remont wykonuje fachowiec, trzeba doliczyć też robociznę. To pewien uśredniony koszt, który może się znacznie różnić, nawet w zależności od miejsca zamieszkania.

Od czego zależy koszt remontu?

Czy da się ustalić pewien uśredniony koszt remontu w przeliczeniu na metr kwadratowy pomieszczenia? Niestety, trudno mówić o uniwersalnych stawkach, bo to, ile kosztuje remont łazienki, zależy od bardzo wielu czynników. Kluczowy jest koszt materiałów i wyposażenia, a drugie tyle potrafi pochłonąć wydatek na ekipę wykończeniową. Trzeba też pamiętać o materiałach, oświetleniu, dodatkach i drobnym wyposażeniu. I o marginesie na nieplanowane wydatki, bo takie zawsze się znajdą.

Aby móc chociaż orientacyjnie ocenić koszt odnowienia łazienki, warto na początek zadać sobie kilka ważnych pytań:

  • Jaki będzie zakres remontu? Jeśli to ma być gruntowna przebudowa, czy obejmuje także wymianę instalacji? To ważna kwestia, ponieważ wymaga dodatkowych prac, zajmie zdecydowanie więcej czasu i wiąże się z potrzebą wynajęcia specjalistów. A może łazienka wymaga jedynie zmiany kolorystyki, pomalowania ścian lub wymiany niektórych sprzętów? To by znaczyło niższe koszty i krótszy czas potrzebny na remont.
  • Co się zmieni? Planujesz zamianę wanny na prysznic? Twoja rodzina potrzebuje drugiej umywalki? A może chcesz podnieść komfort codziennego korzystania z łazienki i zamontować ogrzewanie podłogowe? Zastanów się, czy zmiany mają dotyczyć wyłącznie wystroju wnętrza, czy zmienią się także strefy funkcjonalne. Warto, zanim przystąpimy do projektowania, omówić temat razem ze wszystkimi domownikami. Poznanie ich potrzeb i pomysłów na nowe wnętrze jest ważne dla stworzenia miejsca funkcjonalnego i wygodnego dla wszystkich.
  • Co z projektem nowej łazienki? Czy masz w głowie konkretny pomysł na nową łazienkę? Czy planujesz aranżację wnętrza w konkretnym stylu? Czy masz zgromadzone inspiracje ze stron producentów i magazynów wyposażenia wnętrz? A może liczysz na pomoc projektanta, który doradzi i wesprze cię w stworzeniu aranżacji? Im bardziej masz sprecyzowany pomysł na nowe wnętrze, tym łatwiej będzie oszacować koszty i uniknąć pomyłek podczas wyboru. Pamiętaj, że za stworzenie projektu łazienki trzeba zapłacić przynajmniej kilkaset złotych w salonie z wyposażeniem. Choć zwykle, jeśli potem zdecydujesz się zrealizować ten konkretny projekt i zaopatrzysz się materiały w tym salonie, to kwota ta zostanie ci zwrócona. Jeśli nie, pamiętaj, że wlicza się ona także w koszt remontu łazienki.
  • Kto się zajmie pracami? Koszt pracy ekipy wykończeniowej stanowi zwykle największy procent całej inwestycji. Dlatego warto zastanowić się, które prace możemy wykonać samodzielnie. Zastanówmy się, czy wszystkie zadania oddajemy w ręce fachowców, czy część z nich jesteśmy w stanie zrobić we własnym zakresie.

Odpowiedź na te kilka pytań da już pojęcie na temat wielkości przedsięwzięcia. Mając ogólne ramy, możemy przejść do bardziej szczegółowego planowania.

Wstępny kosztorys – jak oszacować koszt remontu łazienki?

Planując nową aranżację łazienki należy wziąć pod uwagę następujące wydatki:

  • Pokrycie ścian i podłóg. Co chcesz położyć na podłodze, a co na ścianach? Płytki, drewno, kamień, cegła czy farba łazienkowa? Szkliwione, matowe, z fakturą czy gładkie? Planujesz jednolite barwne powierzchnie czy dekory? Odpowiadając na każde z tych pytań, jesteś coraz bliżej konkretnych materiałów, które pokryją ściany i podłogi w twojej nowej łazience. Zaplanuj, jakim materiałem pokryjesz konkretne powierzchnie i zmierz je. W ten sposób dowiesz się, ile potrzebujesz płytek. Pamiętaj, aby mieć jeszcze przynajmniej 10% zapasu. Jeśli na podłogę planujesz drewno lub panele, pamiętaj o izolacji od podłoża i odpowiednim zabezpieczeniu po ułożeniu. Drewniana podłoga do łazienki powinna być wykonana z gatunku drewna odpornego na wilgoć i częsty kontakt z wodą.
  • Materiały wykończeniowe. Oprócz samych płytek musisz też mieć: klej, podkład, fugi, impregnat, materiały izolacyjne, silikon, uszczelniacz, krzyżyki oraz drobne narzędzia. Jeśli sam układasz płytki, potrzebujesz jeszcze przynajmniej poziomic, sprzętu do przycinania płytek itd. Choć to z pozoru „drobiazgi”, to sumarycznie stanowią istotną pozycję w budżecie. Jaką? To też zależy od wielkości łazienki i jakości samych materiałów.
  • Ceramika i armatura – wybierz wcześniej, czy wstawisz do łazienki otwarty prysznic, czy zamkniętą kabinę prysznicową. Wpisz na listę wydatki na umywalkę, miskę ustępową, stelaż do spłuczki, przyciski spłukujące, bidet i baterie łazienkowe.
  • Lustro i oświetlenie – jedno czy więcej? Oświetlenie centralne czy kilka punktowych? Każda z tych decyzji ma wpływ na wielkość wydatków.
  • Meble łazienkowe – zwykle już na etapie projektu wiemy ile i jakie meble łazienkowe będą pasować do nowej odsłony łazienki. Te robione na zamówienie lepiej wykorzystają przestrzeń w łazience, ponieważ idealnie dopasują się do jej wymiarów. Ale to także zwykle większy wydatek. Zaplanujmy, ile mebli potrzebujemy, z jakiego materiału będą wykonane, czy wymagają specjalnych mechanizmów i systemów do przechowywania. Te ostatnie potrafią istotnie wpłynąć na cenę.

Mając w głowie pomysł na nową aranżację, warto poszukać porad i inspiracji na stronach producentów ceramiki i wyposażenia łazienkowego. Wiedząc, ile kosztuje wanna, umywalka czy kabina prysznicowa, łatwiej możemy ocenić, zrób research i poczytaj artykuły, które ułatwią podjęcie decyzji i wybór odpowiedniego rozwiązania.

Ile wydamy na płytki, a ile na lustro i na oświetlenie?

Rozpiętość cenowa niemal każdego z elementów jest znaczna, można jedynie zaznaczyć pewne minimalne kwoty, które warto zarezerwować w budżecie. Orientacyjne koszty niektórych elementów wyposażenia:

Płytki łazienkowe – koszt metra kwadratowego najtańszych płytek to kwota rzędu 40-50 zł, do tego dochodzą materiały wykończeniowe i tzw. robocizna, co daje przynajmniej około 100-120 zł za metr kwadratowy ułożonych płytek. Najtańszy gres można kupić za około 70-80 zł/m2, a salony z wyposażeniem wnętrz oferują także znacznie droższe materiały, nawet do kilku tysięcy za płytki robione na zamówienie.

Lustro – ceny różnią się w zależności od tego, czy kupujemy wyłącznie taflę lustrzanego szkła do wklejenia między płytki, czy planujemy raczej powieszenie dużego lustra z ozdobnym wykończeniem i zintegrowanym oświetleniem led. Te pierwsze można kupić już za około 100 zł, ceny ozdobnych luster zaczynają się od 350 – 400 zł. Trudno tu mówić o górnej granicy.

Oświetlenie – ceny za pojedynczą prostą lampę nad lustro zaczynają się od 80 – 100 zł; plafony i centralne lampy na sufit to wydatek podobnego rzędu. Z kolei koszt punktowych lamp halogenowych lub ledowych zaczyna się od 30 – 40 zł za sztukę.

Sprawdź, ile kosztuje remont małej łazienki – poradnik Koło >>>

Ile kosztuje wanna, a ile umywalka?

Do szacowania kosztów ceramiki i armatury warto przystąpić dopiero w momencie, kiedy mamy już konkretny projekt łazienki. Dlaczego? Bo bardzo szeroka oferta i ogromny wybór modeli na rynku potrafią przyprawić o zawrót głowy. A mając sprecyzowane wymagania i konkretne wymiary wyposażenia, łatwiej nam będzie odnaleźć się w gąszczu ofert. Sprawdźmy, jakie są orientacyjne koszty ceramiki łazienkowej.

W małych łazienkach dobrze sprawdzają się umywalki meblowe zintegrowane z szafkami i lub umywalki stawiane na blacie. Ile kosztuje umywalka nablatowa? Możne je kupić już za 200 – 250 zł. Oba te rozwiązania pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń pod umywalką na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych. Warto też zastanowić się, jaki kształt i kolor ma mieć umywalka. Cena za ceramikę w niestandardowym kolorze może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższa od tego samego białego modelu. Ale nie musi to być regułą.

W łazienkach o niewielkim metrażu popularne są także kabiny zbudowane z pojedynczych ścianek, do kupienia osobno, łatwo dopasowujące się do kształtów i wymiarów każdego wnętrza. Koszt ścianki lub drzwi prysznicowych to wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych.

Jeśli zdecydujesz się na wannę Koło do małej łazienki, zastanów się, czy wolisz wolnostojącą czy zabudowaną. Te pierwsze są zwykle droższe i nawet modele o małych wymiarach kosztują ok. 1600 – 1800 zł. Do małych łazienek najlepiej wpisują się wanny asymetryczne do zabudowy. Stanowią wydatek ok. 800 – 1000 zł. Trzeba doliczyć do tego jeszcze przynajmniej kilkaset złotych na podłączenia i baterię.

Kolejna pozycja w budżecie to spłuczka lub – polecany do małej łazienki – stelaż podtynkowy (ok. 400 – 500 zł w górę) z kompatybilną wiszącą miską ustępową (od 400 – 500 zł). Należy do tego doliczyć jeszcze niezbędne elementy podłączenia instalacji i przycisk spłukujący (od 250 zł).

Remont łazienki, nawet tej o małym metrażu, to nie lada przedsięwzięcie. Jednak mając dobry projekt i sprecyzowany pomysł na nową aranżację wnętrza, można przeprowadzić go sprawnie i bez większych problemów. Co więcej, konkretna wizja da możliwość zaplanowania budżetu. A sprawna realizacja pozwoli na trzymanie się założonych planów.