Ile kosztują rynny? Jak obliczyć ile za nie zapłacimy?

0
koszt montażu rynien

Na koszt orynnowania dachu dachu wpływa przede wszystkim jego kształt i wielkość połaci dachowej, które warunkują rozmiar systemu rynnowego, materiał, z którego ma zostać wykonane orynnowanie oraz ilość elementów całego systemu.

Krok po kroku podpowiadamy, jak obliczyć koszt kompletnego systemu rynnowego budynku i jak ustrzec się najczęściej popełnianych błędów.

Krok 1: Materiał, z którego wykonane są rynny

Pierwsza decyzja, jaką należy podjąć wybierając orynnowanie jest materiał, z którego jest ono wykonane. Najbardziej popularne i relatywnie najtańsze jest tworzywo sztuczne PVC, charakteryzujące się lekkością, odpornością na korozję oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Innym popularnym materiałem jest stal powlekana, polecana przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość na obciążenia, długowieczność i przystępność cenową.

Mniej popularne, zarówno z powodu ceny jak i ograniczeń architektonicznych są: miedź i blacha cynkowo-tytanowa.

Krok 2: Rozmiar rynien

Na koszt orynnowania domu wpływa także jego rozmiar. Dobiera się go w zależności od wysokości i wielkości połaci dachu oraz jego złożoności.

  • Rozmiar orynnowania należy bezwzględnie dobierać do wielkości połaci dachowej. Ważnym parametrem jest przepustowość jego elementów – musi być wystarczająca nawet przy intensywnych deszczach. Zbyt mała średnica rynny i rury spustowej może nie zdołać odebrać optymalnie wody z powierzchni dachu – dodaje Tomasz Piotrowski z firmy Galeco.

Projektując system odwodnienia należy wziąć pod uwagę przewidywaną wielkość opadów występujących w danym rejonie oraz obliczyć efektywną powierzchnię dachu, czyli tzw. EPD. Niezależnie od przeznaczenia budynku, dla dachów płaskich lub o spadku mniejszym niż 10 stopni, wartość ta odpowiada maksymalnie powierzchni połaci dachowej. Dla dachu stromego, w celu ustalenia EDP, wymagane jest poczynienie odpowiednich obliczeń.

Jak obliczyć EPD?

W przypadku dachu o prostej konstrukcji, w pierwszej kolejności należy zmierzyć wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenie (C), a następnie, w poziomie, odległości od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia (B). Zmierzona powinna być również długość dachu, czyli długość rynny jaką trzeba będzie na nim zamontować. Po wykonaniu powyższych obliczeń wystarczy zastosować następujący wzór:

powierzchnia dachu [m²] = (C/2 + B) x długość rynny

Przy bardziej skomplikowanej konstrukcji dachu, uwzględniającej zastosowanie łuków lub narożników, należy zwiększyć EPD o 10% przy montażu narożnika do 2 m od odpływu lub o 5%, gdy odległość ta przekracza 2 m. Należy pamiętać, że powyższe obliczenia mają zastosowanie w sytuacji, w której spadek dachu nie przekracza 50 stopni. Jeśli nachylenie połaci dachowej jest większe niż 50 stopni, to EPD powinna być równa jego zwykłej powierzchni.

Po obliczeniu EPD wystarczy posłużyć się tabelami dostępnymi na stronach internetowych producenta, które określają wydajność poszczególnych systemów.

Porównanie danych z tabeli z powierzchnią do odwodnienia ułatwia wybór systemu optymalnego dla danego budynku. Na naszej stronie dostępny jest również interaktywny kalkulator, za pomocą którego można jeszcze łatwiej dobrać najlepszy dla swoich potrzeb system, który efektywnie odprowadzi wodę deszczową z dachu.

W przypadku zadaszonych balkonów czy lukarn, warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu rynnowego o mniejszym rozmiarze niż ten, którym orynnowany będzie dach właściwy.

Jak obliczyć ile zapłacimy za rynny? fot.: Galeco

Krok 3: Dobieramy kolor

Krok 4: Dodatkowe elementy

System odprowadzający wodę z dachu to nie tylko rynny czy rury spustowe.To również haki, narożniki czy uchwyty montażowe, bez których prawidłowe funkcjonowanie systemu nie jest możliwe. Jednym z najczęściej popełnianych przez inwestorów podczas wyboru systemu rynnowego błędów jest porównywanie jedynie cen rynien i rur spustowych, z pominięciem dodatkowych elementów systemu, których cena i ilość warunkują ostateczny koszt kompletnego orynnowania.

Krok 5: Podsumowujemy koszty

Całościowy koszt orynnowania budynku najłatwiej oszacować, wybierając poszczególne elementy systemu i przedstawiając producentowi oraz wykonawcom rysunki techniczne z zakładanym planem wykonawczym. Należy pamiętać, że aby orynnowanie budynku w pełni spełniało swoje zadanie i podlegało gwarancji, powinno być kompletnym systemem jednego producenta.

źródło: Galeco