GREEN HOUSE – samowystarczalność energetyczna

GREEN HOUSE – samowystarczalność energetyczna

Budownictwo coraz częściej korzysta z nowych technologii. Nie jest to tylko spowodowane stale rosnącym  trendem związanym z ekologią  Ważnym aspektem są także stale zmieniające się wymogi prawne dotyczące zużycia energii przez domy jednorodzinne.

Dyrektywa 2010/31/UE wprowadza bowiem obowiązek stosowania standardu budynku prawie zeroenergetycznego. Niemal zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna pochodzić w bardzo dużym stopniu z energii ze źródeł odnawialnych(OZE), w tym energii ze źródeł odnawialnych wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu.

Czynniki te mają wpływ na  projektowanie coraz większej ilości domów zeroenergetycznych które są całkowicie samowystarczalne energetyczne. Budynki zeroenergetyczne wyposażone są w systemy inteligentnego zarządzania budynkiem: ogniwa fotowoltaiczne, oczyszczalnie ścieków, zbiornik wody deszczowej, rekuperator, pompę ciepła, kolektory słoneczne itd.

Dom zeroenergetyczny

Budowa pokazowego domu zeroenergetycznego GREEN HOUSE odbywa się w zachodniej części Polski, w gminie Lubiszyn, w miejscowości Baczyna.

Projektem GREEN HOUSE zajmują się poważne osoby na stale związane z budownictwem pasywnym. Nad całością wykonania piecze sprawuje Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego.

Misja tego pionierskiego przedsięwzięcia – oparte na autorskim i bardzo oryginalnym projekcie architektonicznym – jest promowanie budownictwa zeroenergetycznego, nowych rozwiązań i technologii przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

Czy dom zeroenergetyczny jest zatem droższy w budowie niż tradycyjny?

Pomimo powszechnym przekonaniom, budownictwo zeroenergetyczne wcale nie musi być drogie. Przeciętny koszt wybudowania domu zeroenergetycznego jest średnio 8-10 proc. wyższy w porównaniu do budynku tradycyjnego. To niewiele w obliczu korzyści, jakie niesie za sobą tego typu inwestycja. Dom zeroenergetyczny to  najwyższy komfortu cieplny  przy równocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną.

GREEN HOUSE został tak zaprojektowany aby wykorzystywać w sposób pasywny energię cieplną w miesiącach grzewczych, ale również zadbano o to, aby budynek nie przegrzewał się w lecie.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej domu zeroenergetycznego GREEN HOUSE  www.domzeroenergetyczny.info. Na stronie można także na bieżąco śledzić postępy w budowie a także uzyskać informacje o technologiach zastosowanych podczas budowy.

Partnerzy akcji: Art Bud, Dach System, Kosbud, Ground Term, Ziel-Bruk, Bud Pil, Efekt, Novodworski, Dekoral Professional, Bracik Tynki, Nikol, Stolaris, Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego, Adw Wioldar.

Partnerzy Medialni:  Artelis, Madom Nieruchomości, 4budowlani.pl, TRC Webdesign, tubagorzowa.pl, gorzowianin.com.