Frezowanie – precyzyjnie i bez pyłu dzięki frezarkom górnowrzecionowym i odkurzaczom mobilnym Festool

0
Festool OF1400 03 glowne

Podczas frezowania, a zwłaszcza jeśli frezujemy płyty wiórowe i płyty MDF, powstają nie tylko większe wióry, ale i drobinki pyłu. Gdy nie korzysta się z odsysania, zanieczyszczają one miejsce pracy i są zagrożeniem dla zdrowia użytkownika, ponieważ drobniutkie cząsteczki pyłu mogą wnikać głęboko do płuc. Rozwiązaniem tego problemu jest połączenie frezarki górnowrzecionowej z odkurzaczem mobilnym Festool.  

Praca bez pyłu to ochrona dla zdrowia

Festool OF1400 05

Optymalnym dopełnieniem pracy bez pyłu jest łapacz wiórów (w zakresie dostawy)– zwłaszcza przy obróbce krawędzi.

„Zarówno podczas szlifowania, jak i podczas frezowania drewna, efektywne odsysanie pyłu jest aspektem, którego nie można pominąć. Nie tylko po to, by miejsce pracy było czyste, ale przede wszystkim ze względu na ochronę zdrowia użytkownika“, wyjaśnia Sławomir Trojan (trener w Festool Polska) i dodaje: „Przy konstrukcjach wyfrezowuje się z płyty wiórowej lub z płyty MDF za pomocą szablonów otwory na okna dachowe czy drzwi. Proces ten uwalnia najdrobniejsze cząsteczki drewna, które, jeśli nie zostaną odessane, mocno zanieczyszczą miejsce pracy i dostaną się głęboko do płuc użytkownika. Dodatkowo przyczynią się do skrócenia życia elektronarzędzia“. 

Perfekcyjna praca zespołowa: frezarka górnowrzecionowa i odkurzacz mobilny

Festool OF1400 07

Idealne połączenie do precyzyjnych i czystych prac związanych z frezowaniem stanowią frezarka górnowrzecionowa Festool OF 1400 i odkurzacz mobilny CTM 36 – specjalnie do klasy pyłu M, do pyłu drzewnego (lub CTM 48 o większej pojemności). Optymalnym dopełnieniem pracy bez pyłu jest łapacz wiórów (w zakresie dostawy frezarki)– zwłaszcza przy obróbce krawędzi.

Siła i wygoda podczas frezowania

Festool OF1400 08

Frezarka górnowrzecionowa OF 1400 jest bardzo wszechstronnym urządzeniem. Dzięki swoim rezerwom mocy jest bowiem idealna zarówno do frezowania wszelkich materiałów drewnianych, ale i oferuje perfekcyjną harmonię pomiędzy wygodą i mocą – nieważne, czy frezowanie odbywa się ręcznie, przy szynie, z prowadnica równoległą, czy z łożyskiem oporowym. O precyzję dba dokładne co do 1/10 milimetra ustawianie głębokości frezowania, ale i prowadnice po obu stronach. W łatwy sposób, dzięki technice grzechotki z przyciskiem kołyskowym odbywa się wymiana frezów, gdzie zastosowany frez może zostać zamocowany lub zwolniony bez przestawiania klucza widełkowego. A odbywa się to w wyjątkowo szybki i wygodny sposób. By zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo pracy, urządzenie wyposażone jest w szybki hamulec a by zapewnić możliwość dostosowania pracy do materiału, urządzenie posiada elektronikę MMC z regulowaną, stałą prędkością obrotową i kontrolą temperatury. Na tle innych frezarek OF 1400 to bardzo wszechstronne urządzenie – dodatkowo głębokość frezowania 70mm umożliwia prace z wszelkiego rodzaju szablonami, jak na przykład szablony do frezowania MFS lub APS 900, profilami przedłużającymi i pierścieniami do kopiowania. Wyjątkowo praktyczne w tym wszystkim jest to, że pierścienie do kopiowania można zamontować bez użycia narzędzi.

Festool OF1400 09

Czyste połączenia naroży i płyt za sprawą szablonu do łączenia blatów kuchennych APS 900

Frezowanie z odpowiednim odsysaniem: klasa pyłu M

Festool OF1400 10

Frezarka górnowrzecionowa OF 1400 dzięki szablonom do frezowania MFS.

Rzemieślnicy zajmują się obróbką rozmaitych materiałów, jednak przy pracach z drewnem obowiązuje jedna zasada: pył drzewny należy do pyłów klasy M. Urządzenia przeznaczone do różnych klas pyłów różnią się od siebie nie tylko stopniem filtracji. Urządzenia odpowiednie do klasy pyłu M muszą sygnalizować dźwiękiem moment, w którym moc ssania nie jest wystarczająca. Konkretnie oznacza to moment, w którym prędkość powietrza w wężu jest mniejsza niż 20 m/s. Z technicznego punktu widzenia odpowiedzialne za to są specjalna elektronika, sensory i oprogramowanie. Sławomir Trojan zasadniczo przy frezowaniu zaleca pracę z odkurzaczami mobilnymi klasy M. Więcej informacji u Autoryzowanych Partnerów Handlowych Festool i na www.festool.pl

Festool OF1400 11

Seryjna precyzja

feeee