Duże przeszklenia – jeden z największych trendów nowoczesnego budownictwa

duze przeszklenie w budynku

Duże okna, to obecnie pojęcie względne. Można śmiało powiedzieć, że granice w ich rozmiarze już dawno zostały przekroczone, a połączenie nowoczesnego i eleganckiego designu z rozwiązaniami, które zapewniają dużą ilość światła w pomieszczeniu wpisują się na stałe do wielu budynków o przeróżnym przeznaczeniu.

Szkło stanowi obecnie bardzo istotny element architektoniczny. Można śmiało powiedzieć, że wizja „szklanych domów” stała się po prostu faktem. Architekci i projektanci z przyjemnością bawią się formą szklanych płaszczyzn i wykorzystują ich możliwości do cna. Stają się one nie tylko świetnym elementem dekoracyjnym, ale wprowadzają do wnętrz dużo funkcjonalności. Stają się one jasne, nabierają lekkości i indywidualnego charakteru. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej budynków otwiera się na przestrzeń wokół nich.

moda na duze przeszklenia w domach

Duże przeszklenia – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą dużych przeszkleń jest przede wszystkim to, że znacznie powiększają optycznie wnętrze wprowadzając do niego przy okazji dużo naturalnego światła. Taki zabieg spowoduje, że prezentować się będzie ono lekko i przestronnie nawet, jeśli wprowadzone zostaną do niego ciemne akcenty dekoracyjne. Duże transparentne płaszczyzny są także doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcemy połączyć przestrzeń salonową z przydomowym tarasem, albo też ogrodem.

Jak wszystko, duże przeszklenia mają też swoje wady. Jeśli budynek znajduje się w bliskim sąsiedztwie drugiego, z czasem problematyczna może stać się dla nas „obecność” sąsiadów. Niektórzy widzą rozwiązanie w foliach ochronnych na okna, które działają na zasadzie lustra weneckiego, dla innych taki problem w ogóle nie istnieje. Kłopotliwe może okazać się także urządzenie przeszklonej przestrzeni. Każde okno, to przecież strata powierzchni ustawnej.

Czy przez duże okna ucieka ciepło?

jakie duze okna do domu

Biorąc pod uwagę to, że parametry termoizolacyjności okien mocno poszybowały w górę, kluczowy staje się dobór odpowiednich materiałów z których zostają one wykonane, a także technologie zastosowane do ich stworzenia. Działa tu reguła: im większa liczba szyb i umieszczonych między nimi komór, tym lepsza termoizolacyjność okna. Do tej pory najczęściej stosowano szklenia podwójne, teraz producenci coraz częściej proponują szklenia potrójne. Nie trzeba się też martwić, że z powodu takiej liczby warstw szkło straci na przezierności i będzie przez nie gorzej widać.

fot. mat. prasowe