Drzwi zewnętrzne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

0
budowa domu

Drzwi zewnętrze stanowią nie tylko ważny element dekoracyjny każdego domu, ale mają również za zadanie chronić nieruchomość przed włamaniami, hałasem i utratą ciepła. Powinny komponować się z charakterem budynku i jego kolorystyką. Jaki rodzaj drzwi będzie pasował do Twojego domu? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Drzwi zewnętrzne – wymiary

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, drzwi zewnętrze powinny mieć co najmniej 2 m wysokości i minimum 90 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Mogą być oczywiście większe i ich rozmiar należy wcześniej ustalić architektem, aby wybrać odpowiedni model skrzydła.  Im większe drzwi, tym oczywiście będą one droższe. Jeśli ich wymiary są już znane, trzeba zastanowić się, czy mają być otwierane do środka czy na zewnątrz – to drugie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne, a tym samym częściej stosowane. Drzwi otwierane na  zewnątrz wymagają przygotowania jednak podestu, aby można było skrzydłem swobodnie operować i aby przed drzwiami zmieściło się kilka osób.

Drzwi zewnętrzne – materiał

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy przepuszczają hałas oraz jakie mają właściwości termoizolacyjne. Według obowiązujących przepisów współczynnik przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych nie powinien być większy niż 1,5 W/(m²·K). Do wyboru masz:

 • Drzwi drewniane
  Cieszą się niemalejąca popularnością. Mają wiele zalet, jak np. dobra izolacja termiczna i akustyczna. Niestety są one wrażliwe na wilgoć. Mogą być gładkie lub frezowane. Warstwę izolacyjną stanowi pianka poliuretanowa albo styropian.
 • Drzwi stalowe
  Bardzo odporne na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych. Ich wadą jest ciężar. Często pokryte są fornirem, imitującym np. drewno. Izolatorem jest tu najczęściej styropian, pianka albo wełna mineralna.
 • Drzwi aluminiowe
  Nie są  tak odporne na uszkodzenia jak drzwi stalowe, ale za to gwarantują bardzo dobrą dźwiękoszczelność. Pianka, styropian lub wełna mineralna pełnią funkcję izolatora.
 • Drzwi z włókna szklanego
  Ich największą wadą jest wysoka cena. Jednak mają one bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i doskonale chronią domowników przed hałasem. Do tego są dość lekkie.
 • Drzwi z PCV
  Lekkie, tanie i stosunkowo proste w montażu. Dobrze chronią przed utratą ciepła, mają świetne właściwości dźwiękoszczelne.  Jeśli jednak ulegną uszkodzeniu – trudno je naprawić.

Ochrona przez włamaniem

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom przed złodziejami, warto pomyśleć o zakupie drzwi antywłamaniowych. Ma to sens, jeśli wybierzesz również na tego typu okna, bramę garażową czy drzwi tarasowe. Jeśli zdecydujesz się tylko na antywłamaniowe drzwi, złodzieje z pewnością wkroczą do nieruchomości prostszą drogą. Drzwi antywłamaniowe klasyfikowane są w sześciostopniowej skali – najwyższą odpornością na włamania charakteryzują się te, oznaczone symbolem RC6.