Dom z prefabrykatów – dlaczego warto sprawdzić to rozwiązanie?

Budowa tradycyjnego, murowanego domu jednorodzinnego najczęściej trwa ponad rok, czasem nawet kilka lat. W tym czasie obiekt uda się doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. A gdyby tak dom zbudować w hali fabrycznej, a później tylko go złożyć na działce? Brzmi jak mrzonki? Właśnie tak powstają domy z prefabrykatów, które zdobywają coraz większą popularność w Polsce.

Przez wiele lat postawienie domu było długotrwałym i kosztownym procesem. Dziś, dzięki technologii domów prefabrykowanych, czas ten skrócono do kilku miesięcy, a nawet kilku dni.

Jak to możliwe? Cały proces „tworzenia” trwa kilka miesięcy. Na hali, w zamkniętych pomieszczeniach, powstają poszczególne elementy budynku według wytycznych zawartych w projekcie. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe moduły – prefabrykaty – które po skręceniu tworzą dom. Ten etap trwa zaledwie kilka dni, a jedyną pracą poprzedzającą montaż jest wylanie fundamentów. To jeden z powodów, dzięki którym konstrukcje te zyskują na popularności. Jeszcze większe znaczenie ma niższy koszt utrzymania.

Domy modułowe – tańsze, efektywniejsze, bardziej energooszczędne

Domy z prefabrykatów nawet w 80% powstają w hali produkcyjnej. Poza przyśpieszeniem czasu produkcji ma to również inne zalety: brak uzależnienia od przebiegu pogody oraz ochrona elementów przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Nie ma przestojów między poszczególnymi etapami budowy, opóźnień budowlańców itp. Niektóre modele z czasem można rozbudować, dodając kolejne moduły lub nawet przenieść w inne miejsce.

Tradycyjne domy murowane uchodzą za solidne i szczelne. Powszechnie sądzi się, że dobrze trzymają ciepło. W praktyce jednak dotyczy to tylko domów o surowym, prostym kształcie. Wszelkie zakrzywienia, balkony czy ozdobne okienka powodują straty ciepła. Domy z prefabrykatów korzystają z nowoczesnej technologii i mają wysoki stopień energooszczędności. Szybciej nagrzewają się i wolno tracą energię. Ladnydom.pl podaje, że mogą być nawet o 70% tańsze w utrzymaniu od domów murowanych. Natomiast wadą domu prefabrykowanego jest wyższy koszt (zazwyczaj) realizacji. W przypadku, gdy osoba budująca dom nie ma czasu na samodzielne doglądanie budowy, zatrudnianie i pilnowanie ekip budowlańców, takie skrócenie czasu budowy to dodatkowa oszczędność, która w pewnym stopniu zniweluje różnice w cenach.

Dodatkowe zalety:

  • Domy prefabrykowane wbrew pozorom są bardzo trwałe.
  • Ściany i dach z konstrukcji szkieletowej radzą sobie z silnym wiatrem, niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, a także mają wysoki stopień odporności na ogień.
  • Poszczególne elementy – prefabrykaty – poddawane są surowej kontroli technicznej, co gwarantuje bezpieczeństwo.
  • Producenci pozostawiają klientowi dużą elastyczność doboru używanych materiałów i ich zamienników.
  • Domy posiadają długi, często 30-letni okres gwarancyjny.

Ograniczenia:

  • Wymagany jest dobry dojazd do działki.
  • Kosztów budowy nie da się rozłożyć w czasie, to jednorazowy, poważny wydatek.
  • Ciężko utrzymać kontrolę nad poprawnością wykonywania poszczególnych prac (większość odbywa się w halach produkcyjnych).
  • Nie wszystkie firmy budujące domy prefabrykowane zajmują się fundamentami. Fundamenty często nie są wliczane w cenę domu. To przykry i kosztowny obowiązek, którym trzeba zająć się samemu. W dodatku pod wytyczne wybranej firmy montażowej.

Jak wybierać dom prefabrykowany?

Wybierając oferty firm produkujących domy z prefabrykatów, warto zwrócić uwagę na ich projekty. Zazwyczaj posiadają one w ofercie gotowe domy. Jeśli plan budynku w pełni nam odpowiada – warto rozważyć kupno. Jeśli jednak chcielibyśmy zindywidualizować i gruntownie zmieniać projekt, lepiej poszukać innego. Przebudowa wymagałaby wyprodukowania modułów o nietypowych kształtach, a to wiązałoby się z wyższymi kosztami. Jest to po prostu nieopłacalne.

W przypadku domów prefabrykowanych najlepiej kierować się zasadą: wybieram firmę budującą, kierując atrakcyjnością posiadanych projektów. Na szczęście wybór jest spory – można zdecydować się m.in. na dom parterowy, z poddaszem lub piętrowy. Styl łatwo dopasować do preferencji, np.: minimalistyczny lub rustykalny. Przy wyborze zwraca się uwagę (poza ceną) na powierzchnię użytkową domu, powierzchnię zabudowy, liczbę kondygnacji i pokoi, wysokość w kalenicy i rodzaj użytych materiałów. Kształt i dokładny wygląd to już sprawa indywidualna. Można zamówić gotowy dom wraz z wykończeniem.

Dom z prefabrykatów – technologie przyjazne dla środowiska i kieszeni

Domy z prefabrykatów już same w sobie uchodzą za ekologiczne. Są budowane z materiałów, które nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie i środowisko. Na postrzeganie wpływa także niskie zużycie energii (dobra izolacyjność) i minimalizacja zużycia energii przy produkcji, transporcie oraz montażu. Budowa nie generuje tyle odpadów i nie zanieczyszcza działki. Atrakcyjność takich domów wzrasta jeszcze bardziej, kiedy pojawiają się w nich nowoczesne technologie, które obniżają koszty utrzymania domu. Do takich rozwiązań należy montaż paneli fotowoltaicznych. Przy ich instalacji, a także staraniu się o dotacje (np.: z programu „Czyste Powietrze”), dobrze jest skorzystać z usług renomowanych firm montażowych. Do takich zalicza się Stilo Energy. Warto też mieć na uwadze, że od niedawna poniesione koszty własne można odliczyć od podatku, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej.

Domy z prefabrykatów to ciekawa opcja, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkiej budowie i wykorzystaniu nowoczesnych, ekologicznych technologii. Czasy, gdy prefabrykaty kojarzyły się z wielkimi betonowymi płytami, dawno już minęły, teraz rynek daje dużo większe możliwości. Domy wyglądem nie odbiegają od tych tradycyjnie budowanych.


Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.