Dom Pawilon – dom na działce o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu

0
budowanie domu

Czy na działce o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu można wybudować nowoczesny dom? Przykładem takiego obiektu jest Dom Pawilon, który idealnie wpisał się w otoczenie.

Od strony ulicy dom wygląda jakby był parterowy. Od strony ogrodu ma on jednak dwie kondygnacje. Górna bryła wyglądem przypomina mały, modernistyczny pawilon – ma powierzchnię ok. 100 m² i stanowi część dzienną.

budowa domu

Charakter budynku wpłynął także na odwrócenie standardowych funkcji pomieszczeń w stosunku do kondygnacji. Oznacza to, że część nocna znajduje się na parterze, a dzienna na piętrze. Przypomina to rozmieszczenie rodem z pałacowych wnętrz. Na dole zlokalizowany jest m.in. garaż na dwa samochody i wiatrołap, z którego można przejść do holu głównego, gdzie umieszczono spiralną klatkę schodową na piętro. Przy wejściu znalazło się również miejsce na wewnętrzne patio, którego rolą jest doświetlenie gabinetu – mówi Rafał Grudziąż architekt z pracowni 81.WAW.PL, która jest autorem tego projektu.

W osi wejścia umieszczony został basen z bezpośrednim wyjściem na ogród, od którego oddziela go w pełni przeszklona ściana. Z drugiej strony pozostaje zabudowany.

Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona czarnym granitem z białymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter został wykończony szarym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla kamienia, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem.

Dom na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu

Dom na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu

Dom Pawilon - dom na działce o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu

Dom Pawilon

Dom na skarpie