Dobry plan na papierze

0
dobry plan na papierze glowne

Urządzenie umożliwiające druk wysokiej jakości projektów, planów, przekrojów czy rysunków jest nieodzownym narzędziem pracy architekta, planisty, urbanisty lub właściciela firmy budowlanej. Co więcej, istotne jest, aby drukarka obsługiwała format A3.

Architekci stawiają na urządzenia drukujące w wysokiej jakości, ponieważ w ich pracy kluczowe jest wierne odwzorowanie nawet najbardziej szczegółowego projektu czy planu. Jeszcze kilka lat temu małe biuro projektowe nie mogło sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia. W związku z tym wydruki zlecane były najczęściej na zewnątrz, co generowało dodatkowe koszty, czas, a przede wszystkim uzależniało pracę biura od usług zewnętrznego podmiotu.

Atrament czy laser?

W ostatnim czasie ceny urządzeń laserowych znacznie spadły, zwłaszcza w porównaniu do oferowanych możliwości. Jednak współczesne drukarki atramentowe praktycznie nie ustępują jakością swoim laserowym odpowiednikom. Potwierdzają to zresztą badania. Według agencji badawczej Research and Markets, rynek drukarek atramentowych w ciągu siedmiu lat (2016–2023) wzrośnie na świecie o 24,6%. Jednocześnie według danych firmy Smithers Pira, jednego z globalnych liderów w zakresie pakowania, papieru oraz logistyki w tej branży, udział drukarek atramentowych do przyszłego roku wzrośnie do poziomu 34%. To dowodzi, że powoli zaciera się różnica między drukarkami laserowymi a drukarkami.

Jeśli przyjrzymy się kulturze pracy urządzenia takiego, jak wielofunkcyjny HP PageWide Manager P77740dn, który wyposażony został w system nieruchomej głowicy drukującej, możemy przekonać się, że „atramentówka” świetnie radzi sobie z precyzyjnymi schematami i rysunkami technicznymi, nawet jeśli występuje w nich duża ilość szczegółowych elementów czy cienkich linii. Co więcej, najnowsze urządzenia atramentowe, jak wspomniany PageWide Manager, zostały przez producenta zoptymalizowane właśnie pod kątem zarządzanych środowisk. Oczywiście koszt wydruku na urządzeniach atramentowych wciąż będzie wyższy niż w przypadku laserowych (np. seria HP LaserJet Managed), ale biorąc pod uwagę ich cenę, wydają się bardzo silną konkurencją.

Bezpieczeństwo

Niedawno agencja ARC Rynek i Opinia opublikowała raport z badania, w ramach którego zapytała przedsiębiorców z sektora MŚP, czym kierują się przy wyborze urządzenia drukującego. Okazało się, że najważniejszym aspektem jest dla firm koszt materiałów eksploatacyjnych. Odpowiedzi takiej udzieliło 65% ankietowanych. Właściciele firm wskazywali też niską awaryjność (40%), szybkość druku (38%), a tylko 7% zwróciło uwagę na bezpieczeństwo danych. Niestety rzeczywistość dowodzi, że ten aspekt jest nie mniej istotny, aniżeli cena urządzenia, czy jego TCO (Total Cost of Ownership). Dzieje się tak za sprawą rosnącej z każdym rokiem aktywności hakerów, których celem są dane firmowe i chęć wyłudzenia „okupu” od zaatakowanego przedsiębiorcy w zamian na zwrot lub odblokowanie dostępu do ważnych firmowych danych. Niestety starsze urządzenia drukujące funkcjonujące w środowisku sieciowym stanowią dziurę w zabezpieczeniach, które zapewnia firmowy firewall czy oprogramowanie anti-malware.

Dlatego producenci drukarek wprowadzają na rynek coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia chroniące przed atakiem na wbudowaną pamięć urządzenia i jego BIOS, a nawet uniemożliwiające go. Innym ze stosowanych na rynku zabezpieczeń, jest np. funkcja wykrywania listy zabronionych kodów, która ogranicza pracę drukarki tylko do oprogramowania układowego (HP). Oprogramowanie producenta automatycznie, w czasie rzeczywistym wykrywa próby ingerencji złośliwego oprogramowania i przesyła informację do centralnego systemu monitorowania bezpieczeństwa. Drukarki są również zabezpieczane przy pomocy kodu PIN.

Wyposażenie biura w drukarkę A3 dla firmy budowlanej czy biura projektowego staje się po prostu nieodzowne. Konieczność przenoszenia projektów w formie rysunków, przekrojów, planów na wydruk w dużym formacie pociąga za sobą konieczność zakupu takiego urządzenia. Jednocześnie warto pamiętać, że drukarka obsługująca formaty A3 będzie także w stanie zapewnić wysokiej jakości wydruki również w formatach A4 i A5.

przyszłego roku wzrośnie do poziomu 34%. To dowodzi, że powoli zaciera się różnica między drukarkami laserowymi a drukarkami.

art. sponsorowany