Dobry plan na papierze

0

Wysokiej jakości drukarka A3 to niezbędny element wyposażenia biur specjalizujących się w projektach architektonicznych czy urbanistycznych. Wybierzmy urządzenie, które umożliwi doskonały wydruk szczegółowych rysunków, projektów, planów czy przekrojów.

Projekty architektoniczne lub plany zagospodarowania danej okolicy to rysunki niezwykle szczegółowe, na których naniesiono liczne drobne detale. Każdy z nich powinien być na wydruku czytelny i wyraźny. Dlatego biura architektoniczne coraz częściej inwestują w wysokiej jakości drukarki pozwalające na uzyskanie takich właśnie wydruków najwyższej jakości. Na szczęście urządzenia te oferowane są w coraz bardziej przystępnych cenach.

Atramentowe vs laserowe – które wybrać?

Drukarka laserowa była niegdyś synonimem jakości znacznie wyższej niż większość urządzeń atramentowych. Jednocześnie był to sprzęt o wiele droższy. Obecnie drukarki laserowe są znacznie tańsze niż dawniej, przy czym wciąż oferują wysoką jakość wydruku. Jednak drukarki atramentowe również były przez lata udoskonalane i obecnie właściwie nie ustępują w niczym urządzeniom laserowym. Jak wynika z raportu agencji badawczej Research and Markets, światowy rynek drukarek atramentowych w latach 2016–2023 ma wzrosnąć o 24,6%. Jednocześnie według danych zgromadzonych przez firmę Smithers Pira, udział drukarek atramentowych znacznie wzrośnie do przyszłego roku – nawet o 34%. Coraz więcej osób i firm docenia rosnące możliwości drukarek atramentowych. Nic dziwnego – wystarczy przyjrzeć się niektórym modelom z tego segmentu. Na przykład wielofunkcyjne urządzenie HP PageWide Manager P77740dn cechuje się m.in. takimi innowacjami jak system nieruchomej głowicy drukującej, dzięki któremu precyzyjne schematy czy szczegółowe rysunki techniczne nie będą stanowiły zbyt dużego wyzwania. W tym miejscu warto dodać, że wspomniana drukarka została przez producenta zoptymalizowana pod kątem zarządzanych środowisk.

Drukarka – słaby punkt systemu?

Niedawny raport agencji ARC Rynek i Opinia wskazuje, że podczas zakupu urządzenia drukującego przedsiębiorcy z sektora MŚP kierują się przede wszystkim ceną materiałów eksploatacyjnych do danej drukarki (czynnik ten podało 65% ankietowanych). Do istotnych aspektów należały ponadto niska awaryjność (40%) oraz szybkość druku (38%). Jedynie 7% właścicieli firm zwróciło uwagę na bezpieczeństwo danych. To błąd – niestety niezabezpieczona drukarka potrafi być furtką dla hakerów. Co więcej, starsze, pozbawione zabezpieczeń urządzenia drukujące stanowią wręcz jedyną lukę w zaporach tworzonych przez programy antywirusowe i firewalle. I właśnie tą drogą haker jest w stanie pozyskać z komputera wrażliwe dane.

W odpowiedzi na to zagrożenie producenci drukarek zabezpieczają nowe modele swoich urządzeń przy użyciu coraz lepszego oprogramowania. Zabezpieczenia chronią drukarkę przed atakiem na wbudowaną pamięć i jej BIOS. Ponadto umożliwiają wykrycie prób ingerencji złośliwego oprogramowania.

Drukarka A3 to dziś standard w dobrym biurze projektowym. Dostępne obecnie modele umożliwiają precyzyjny wydruk nawet najbardziej szczegółowych rysunków i planów, a dodatkowo są dobrze zabezpieczone przed atakami z Sieci wymierzonymi w dane zgromadzone na komputerach firmowych.