Dlaczego warto posiadać nowoczesne urządzenie drukujące w formacie A3?

drukarka

Developerzy, firmy budowlane, architekci, projektanci, konstruktorzy, fotograficy – to tylko przykłady branż, które w swojej działalności wykorzystują urządzenia drukujące w formacie A3. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając takie narzędzie pracy?

Urządzenie drukujące obsługujące format A3 umożliwia wydruk obrazów, grafik i projektów w formie rysunków lub przekrojów. Drukarki obsługują pliki graficzne w wysokiej rozdzielczości, takie jak wizualizacje z programów CAD, MCAD, AEC, czy GIS. Nowoczesna drukarka A3 nie tylko poradzi sobie z drukiem plików w wysokiej jakości, ale też zapewni wydruki powtarzalne, z wyraźnym odwzorowaniem szczegółowych elementów, zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Dla studia graficznego czy agencji reklamowej nie mniej istotne będzie także wierne odwzorowanie kolorystyki projektu. Jakość urządzenia ma niebagatelne znaczenie także w sytuacji, kiedy rozwojowi firmy towarzyszyć będzie zwiększenie ilości i stopnia trudności zleceń. W takiej sytuacji biuro wyposażone w drukarkę A3 jest w dużej mierze samowystarczalne i nie musi zlecać wydruków na zewnątrz. Poza ceną urządzenia, oczekiwaną jakością druku oraz kosztami eksploatacji, niebagatelne znaczenie ma dla nich również bezpieczeństwo firmowych danych.

Nie tylko wygoda

Kilka miesięcy temu agencja badawcze ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie w ponad 300 małych i średnich przedsiębiorstwach, pytając o wykorzystanie urządzeń drukujących w celach zawodowych. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że najistotniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze urządzenia, są koszty materiałów eksploatacyjnych. Taką odpowiedź wskazało niemal 2/3 ankietowanych przedstawicieli firm. W następnej kolejności respondenci wymieniali niską awaryjność (40%) i szybkość druku (38%). Tylko 7 % osób biorących udział w badaniu zwróciło natomiast uwagę na bezpieczeństwo danych. Czy słusznie?

W badaniu Annual Global IT Security Benchmark Tracking Study, przeprowadzonym przez Ponemon Institute, jedynie połowa ankietowanych zarządzających działami IT wskazała na drukarki jako źródło potencjalnego zagrożenia atakami hakerów. Aż 47% badanych menedżerów w ogóle nie miało pojęcia, że urządzenie drukujące może stać się celem ataku cyberprzestępców. Warto dodać, że badanie nie zostało przeprowadzone dekadę temu, lecz w 2015 roku! Tymczasem drukarki stają się coraz popularniejszym celem hakerów – między innymi z uwagi na to, że większość z nich, poza firewallem, nie posiada dodatkowych zabezpieczeń, jak chociażby ochrona danych przechowywanych na wewnętrznych dyskach. Drukarki nie wymagają dodatkowych haseł dostępu przy konfiguracji lub zmianie ustawień. Dostęp do pamięci urządzenia również z reguły nie jest zabezpieczony.

Nowoczesne zabezpieczenia drukarek A3

Niestety, w obliczu stale rosnącej aktywności hakerów, zapora systemowa, czy anti-malware przestają być wystarczające. Aby ograniczyć lub wyeliminować ryzyko, producenci drukarek wdrażają coraz nowocześniejsze systemy zabezpieczające, które chronią zarówno wbudowaną pamięć drukarki, i jej system operacyjny, jak też przechowywane dane, uniemożliwiając np. ataki na BIOS urządzenia. Jest to szczególnie istotne w kontekście drukarek skonstruowanych z myślą o wykorzystaniu profesjonalnym, jednocześnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, które zwyczajnie nie planują budżetów na inwestycje w zaawansowane systemy zabezpieczeń.

Czego może oczekiwać przedsiębiorca po urządzeniu drukującym wyposażonym w wewnętrzny pakiet wbudowanych zabezpieczeń? Jednym ze stosowanych obecnie zabezpieczeń jest funkcja wykrywania listy dozwolonych kodów, która sprawia, że drukarka może pracować jedynie z oprogramowaniem układowym. Ponadto oprogramowanie automatycznie wykrywa nieprawidłowości i przesyła informację do centralnego systemu monitorowania bezpieczeństwa. Dzięki temu drukarka może zresetować się, by naprawić problem, przywrócić fabryczną wersję BIOS i zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Kolejnym sposobem jest zabezpieczenie urządzenia przy pomocy kodu PIN. Przykładem na zastosowania tej formy zabezpieczeń może być urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide P77740dn, gdzie każde zadanie drukowania może być poprzedzone koniecznością wprowadzenia kodu PIN.

W przypadku drukarek A3, które przeznaczone są dla środowiska biznesowego, walory użytkowe: jakość wydruków, koszty eksploatacji, trwałość, szybkość druku, powinny iść w parze z bezpieczeństwem danych. Praktyka wykazuje, że problem zabezpieczania informacji staje się coraz istotniejszy, podobnie jak konieczność ochrony dorobku firmy przez działalnością hakerów.W przypadku drukarek A3, które przeznaczone są dla środowiska biznesowego, walory użytkowe: jakość wydruków, koszty eksploatacji, trwałość, szybkość druku, powinny iść w parze z bezpieczeństwem danych. Praktyka wykazuje, że problem zabezpieczania informacji staje się coraz istotniejszy, podobnie jak konieczność ochrony dorobku firmy przez działalnością hakerów.

art. sponsorowany