Czym są taśmy LED i czy warto o nich pomyśleć?

0

Podczas dekorowania wnętrza domu czy biura, wielką wagę przyłożyć powinniśmy nie tylko do wystroju ścian i doboru odpowiednich mebli, ale także kwestii związanych z oświetleniem pomieszczenia. Błędem będzie jednak wykorzystywanie klasycznych energooszczędnych żarówek i instalacji opartych na tej przestarzałej technologii. Jeśli zależy ci na eleganckim i nowoczesnym wystroju, a także praktycznej oszczędności, to weź pod uwagę taśmy LED – ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne rozwiązanie!

Taśmy LED to elastyczne paski, na których zamontowane są emitujące światło diody. Początkowo miały one zastosowanie typowo dekoracyjne, jednak dziś coraz częściej wykorzystuje się je do oświetlania wnętrz mieszkań, domów, biur i ogrodów, głównie ze względu na oszczędność, jaką niesie ta technologia. W artykule tym dowiesz się, dlaczego taśmy LED to najlepsza forma oświetlenia. Poradzimy ci również jak wybrać odpowiednią taśmę do twojego wnętrza oraz jakich błędów uniknąć w procesie ich instalacji.

Technologia LED to oszczędność i ekologia

Aspekt ekonomiczny jest niezwykle istotny, zarówno w przypadku instalacji oświetleniowych dla naszych domów, jak i biur. Z oświetlenia korzystamy przecież przez kilka godzin dziennie, a w okresie zimowym właściwie bez przerwy. Najważniejszą zaletą żarówki LED jest bez wątpienia fakt, że jest to najbardziej opłacalna forma oświetlenia wnętrz. Koszt użycia jednej klasycznej żarówki 40W w ciągu roku to około 45-50 złotych (przy założeniu, że świeci ona około 5-6 godzin dziennie, a cena za 1 kWh to 0,55-0,60). Kiedy policzymy, ile żarówek wykorzystujemy do oświetlenia mieszkania, to wyjdzie nam już suma rzędu kilkuset złotych rocznie, którą wykorzystać moglibyśmy w inny sposób, na przykład na wakacyjny wyjazd. Technologia LED pobiera dużo mniej prądu – zamiast kilkudziesięciu, w ciągu roku za wykorzystanie jednej takiej żarówki zapłacimy raptem kilka złotych. Wynika to głównie z nieekonomicznego oddawania energii elektrycznej przez klasyczne żarówki: 80% to ciepło, a jedynie 20% przechodzi w światło. W przypadku LED jest odwrotnie – 80% to światło, a 20% ciepło. Żarówki LED są również dużo bardziej żywotne niż te klasyczne, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków na zakup nowych światełek. Mało tego, jeśli leży ci na sercu dobro naszej planety, to musisz wiedzieć, że emisja CO₂ klasycznych żarówek w ciągu roku równa jest przelotowi samolotu z Polski do Los Angeles i z powrotem, a zużycie energii elektrycznej po wymianie zwykłych żarówek na LEDowe spaść może nawet dziesięciokrotnie! Co również ciekawe, zwykłe żarówki energooszczędne podatne są na zużycie pod wpływem włączania i wyłączania, a koszty utylizacji są wysokie. W przypadku technologii LED, „pstrykanie” nie ma wpływu na żywotność, a żarówka od razu rzuca pełną jasność. Unikniemy też niepotrzebnych, dodatkowych kosztów związanych z utylizacją. W kontekście ekonomicznym i ekologicznym technologia LED jest więc bez wątpienia rozsądnym wyborem.

Taśmy LED to praktyczność i elegancja

Zaletą wykorzystania taśm LED jest nie tylko oszczędność, lecz też przede wszystkim elegancki wygląd i możliwość swobodnego wyboru odpowiedniej instalacji zgodnie z osobistymi preferencjami. Dzięki różnorodnej ofercie, pasują one do wystroju pomieszczeń każdego rodzaju, nadając im unikalnego i nowoczesnego charakteru. Taśmy LED pasują zarówno do pokoi mieszkalnych, salonów i biur, jak i łazienek czy kuchni. Jest to również idealne rozwiązanie do ogrodu , nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych – światło LED nie emituje ultrafioletu, więc nie przyciąga owadów! Sam sposób instalacji oświetlenia możemy dowolnie dopasować do pożądanego stylu wystroju wnętrza. Wszystko zależy od twoich osobistych preferencji. Montaż taśmy możliwy jest więc zarówno klasycznie na suficie, jak i w innych miejscach, na przykład na półce czy ścianie. Taśmy LED są elastyczne oraz można dowolnie regulować ich długość, a dzięki niewielkim gabarytom można je wykorzystywać również w miejscach trudno dostępnych, takich jak wnętrza mebli, wnęki czy schody. Wart uwagi jest również zakup taśmy generującej kolorowe efekty świetlne wraz ze sterownikami (np. radiowymi czy Wi-Fi) umożliwiającymi ustawienie wybranych sekwencji zmian kolorów.

Jak wybrać odpowiednią taśmę LED?

Taśmy LED znacząco różnią się od siebie. Istotna jest jakość produkcji, od której zależy nie tylko żywotność instalacji, ale również poziom emisji światła. Warto korzystać z oferty sprawdzonych producentów, jak chociażby marka Greenie (greenie-world.com), która oferuje szeroką gamę produktów LED charakteryzujących się wysoką wydajnością świetlną, bezpieczeństwem użytkowania (wszystkie posiadają certyfikaty) oraz bardzo niskim poborem energii. Firma ta oferuje również dwuletnią gwarancję. Przy zakupie warto również pamiętać, aby nie kierować się kryteriami podobnymi do tych, na które zwracamy uwagę przy zakupie zwykłych żarówek – patrz na lumeny, czyli jednostkę miary strumienia świetlnego, informującą o jasności diod. Przy zakupie tego typu oświetlenia zwróć uwagę na jakość taśmy (odpowiedni typ do odpowiednich warunków, np. wodoodporna do ogrodu) oraz zasilacza (ma on wpływ na jakość światła). Siłę zasilacza trzeba również uwzględnić w przypadku wyboru taśm LED o niestandardowej długości, ponieważ kiedy połączymy ze sobą na przykład dwie pięciometrowe rolki, to liczyć się będziemy musieli ze spadkiem napięcia w końcowych ich fragmentach – wpłynie to na jakość światła oraz żywotność instalacji. Nie trzeba jednak kupować osobnego zasilacza do każdej taśmy, wystarczy połączyć je do niego równolegle – wyeliminujemy problem spadku napięcia.

Podsumowując, wśród najważniejszych zalet taśm LED, wyróżnić można:

  • aspekt ekonomiczny, czyli ograniczenie rachunków za prąd;
  • ekologiczność technologii LED;
  • łatwość montażu i doboru odpowiedniej taśmy oraz dowolność konfiguracji całej instalacji;
  • oryginalność, która gości wprawy w zachwyt, a tobie pozwoli poczuć się lepiej;
  • praktyczność, pozwalającą na oświetlenie wnętrz o różnym charakterze i wystroju.