Budynek Bellony odzyskuje blask

0
Budynek Bellony odzyskuje blask

Firma Ghelamco prowadzi prace związane z odnowieniem dawnego budynku Domu Wydawniczego Bellona. Wymienione zostały już okna, odnawiana jest elewacja. W planach jest także remont wnętrz. Koszt dotychczasowych prac szacuje się na blisko 3 miliony złotych.

Budynek Bellony, położony u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, został wybudowany w latach 1949-1958 dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Budynek częściowo jest wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną są: elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową. Tylko te fragmenty zachowane zostały w oryginalnym stanie. Pozostałe części budynku uległy znacznym przekształceniom lub rozbiórce, w wyniku których utraciły szczególne wartości zabytkowe predysponujące do wpisania do rejestru zabytków.

W czteropiętrowym budynku wymieniono aż 398 okien i trwają prace związane z renowacją elewacji. Kolejny etap modernizacji to renowacja wnętrz. Pod nadzorem konserwatora zostaną odświeżone posadzki i schody, a wejście główne i recepcja przejdą remont generalny. Zaplanowano nowe, wzbogacone oświetlenie oraz odnowienie tzn. ciągów komunikacyjnych, czyli wszystkich korytarzy, holi i klatek schodowych.

Na paterze budynku powstaną lokale o funkcjach usługowych, a na piętrach utrzymane zostaną pomieszczenia biurowe. Cały budynek zostanie włączony w aranżację placu Europejskiego. Ukończenie prac związanych z renowacją Bellony planowane jest jeszcze w tym roku.

Budynek Bellony odzyskuje blaskBudynek Bellony odzyskuje blask

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię