Budujesz dom? Zobacz, co musisz wiedzieć o prądzie budowlanym

Budowa domu bez wątpienia wymaga dostępu do prądu. Zaopatrzenie w energię elektryczną jest niezbędne do działania znacznej części urządzeń budowlanych, trudno także wyobrazić sobie pracę w godzinach wieczornych bez oświetlenia. Niewiele osób ma jednak świadomość, że etap budowy wiąże się z koniecznością wyboru taryfy budowlanej. Co trzeba o niej wiedzieć? Jakie stawki w niej obowiązują? Podpowiadamy!

Prąd budowlany – co to jest?

Już sama nazwa wskazuje, że prąd budowlany jest szczególnym rodzajem taryfy energetycznej sprzedawanej wyłącznie na czas budowy. W tym momencie mnóstwo osób może zadać sobie pytanie: po co się na nią decydować, skoro w późniejszym czasie, zachodzi konieczność zmiany taryfy? Odpowiedź jest dość prosta: w rzeczywistości nie mamy innego wyboru, ponieważ zasilanie budowy prądem ze zwykłej domowej taryfy jest niezgodne z prawem.

Zanim jednak zdecydujemy się na rodzaj taryfy budowlanej, musimy podłączyć naszą działkę do sieci energetycznej, z której będziemy pobierali energię niezbędną do zasilenia naszych maszyn podczas budowy.

Wyróżnia się dwa rodzaje przyłączy prądu budowlanego:

  • Tymczasowe, które wykonywane jest wyłącznie na czas budowy i wymaga zdemontowania po jej zakończeniu oraz doprowadzenia przyłącza docelowego.
  • Docelowe, przy którym już w momencie budowy montuje się licznik i instalację elektryczną, z której  możemy korzystać zaraz po oddaniu budynku do użytku.

Warto mieć na uwadze fakt, że że proces wykonania przyłącza docelowego, ze względów formalnych, może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Zatem, jeśli zależy nam na czasie, warto rozważyć montaż przyłącza tymczasowego. Musimy jednocześnie wiedzieć, że decydując się na przyłącze tymczasowe nasze zużycie energii elektrycznej jest automatycznie rozliczane według taryfy budowlanej. Natomiast w przypadku przyłącza docelowego musimy pamiętać o uprzedniej zmianie taryfy na budowlaną.

Taryfa budowlana – jaką wybrać?

Osoby, które przymierzają się do zawarcia umowy z zakładem energetycznym na dostawę prądu budowlanego, powinny przygotować m.in. takie dokumenty jak dowód osobisty, tytuł prawny do władania nieruchomością oraz aktualne warunki przyłączeniowe. Zaleca się także konsultację z elektrykiem w celu oszacowania potrzebnej mocy umownej. Należy przy tym mieć na względzie fakt, że podczas budowy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe, niż po jej zakończeniu. Konieczny jest również wybór konkretnej taryfy budowlanej.

Skorzystać możemy z:

  • Taryfy C11  – charakteryzuje się jednakową stawką za 1 kW energii przez całą dobę.
  • Taryfy C12a – jest to typ taryfy dwustrefowej, w której cena za 1 kW jest niższa w tzw. godzinach pozaszczytowych. Zazwyczaj będzie to pomiędzy 21:00 a 8:00 oraz 11:00 a 17:00.
  • Taryfy C12b – również jest to rodzaj taryfy dwustrefowej, zwany zamiennie taryfą nocną, gdyż niższe stawki za 1 kW obowiązują od 22:00 do 6:00.

Taryfy dwustrefowe są polecane osobom, które precyzyjnie planują godziny prac budowlanych. Jeśli przynajmniej 40% zużycia energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe, taryfy C12a lub C12b pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd w trakcie budowy!

Koszt prądu budowlanego

Stawki na rachunku budowlanym są przeważnie znacznie wyższe od standardowych kwot rachunków za prąd w gospodarstwach domowych. Dlaczego tak się dzieje? W taryfie prądu budowlanego składnik stały stawki sieciowej mnoży się przez wybraną przez nas moc umowną. To zupełnie inny rodzaj rozliczenia niż w przypadku taryfy dla gospodarstw domowych, której wysokość nie zależy od mocy umownej.

Zmiana taryfy z C na G

Kiedy zakończył się już etap budowy, a budynek jest gotowy do zamieszkania, należy zmienić taryfę budowlaną na standardową, dedykowaną gospodarstwom domowym. W tym celu należy udać się do Starostwa Powiatowego, które wystawi nam dokument zezwalający na użytkowanie obiektu oraz wystawi zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Przejście na prąd budowlany może okazać się konieczne nie tylko w przypadku budowy domu, ale i generalnego remontu. Wówczas należy wystąpić do zakładu energetycznego ze stosownym wnioskiem. Prawdopodobnie niezbędne będzie wyposażenie się w rozdzielnicę budowlaną. Jeżeli mamy wątpliwość, czy drobny remont możemy zrealizować bez zmiany taryfy, zawsze lepiej poradzić się specjalistów, tj. zapytać o zdanie elektryka i udać się do zakładu energetycznego.

Niezależnie, czy budujesz dom, czy dodatkowy budynek gospodarczy, musisz zdecydować się na wybór taryfy budowlanej. Do dyspozycji masz aż 3 warianty, dlatego najpierw rozważ, w jakich godzinach chcesz realizować prace budowlane. Pamiętaj jednak, aby po zakończeniu budowy zmienić taryfę na dedykowaną gospodarstwom domowym. To konieczne, jeśli nie chcesz przepłacać na rachunkach za prąd.