Budownictwo modułowe – czy warto wykorzystać je w domku jednorodzinnym?

modulowe budownictwo

Ceny nieruchomości i materiałów budowlanych rosną, więc zarówno zakup mieszkania, jak i budowa nieruchomości są dziś niełatwe nawet dla dobrze zarabiających osób. Ludzie jednak nadal marzą o własnych czterech kątach. Z tego względu rośnie zainteresowanie tańszymi i szybszymi rozwiązaniami, którymi mogą okazać się domy modułowe. Czy ma to sens?

Budownictwo modułowe – co to takiego?

Warto najpierw wyjaśnić, czym właściwie jest budownictwo modułowe. To sposób tworzenia budynków z pominięciem prac budowlanych, jakie mają miejsce przy tradycyjnym wznoszeniu nieruchomości. Domy prefabrykowane powstają z gotowych modułów, czyli elementów tworzonych w halach produkcyjnych, które następnie umieszcza się na działce.

Nie trzeba zatem wznosić wszystkich ścian za pomocą cegieł czy mocować skomplikowanych konstrukcji dachowych. Takie budynki mogą powstać nawet w jeden dzień, ponieważ wystarczy umieścić je w pożądanym miejscu i zespoić wielkie elementy w postaci np. gotowych pomieszczeń. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się m.in. do:

  • hal produkcyjnych;
  • noclegowni tymczasowych;
  • przedszkoli;
  • sklepów i restauracji.

Wady i zalety domów modułowych

Gotowe domy modułowe mają tę przewagę nad innymi, że nie trzeba na nie długo czekać. Czasami zwykłe budynki powstają nawet przez kilka lat. Jeśli klientów zupełnie nie ogranicza budżet, wtedy można wyrobić się w ciągu jednego roku. Nieruchomości z gotowych elementów nie wymagają w ogóle zorganizowania placu budowy. Da się je postawić w jeden lub maksymalnie kilka dni.

Jeśli mowa o niewielkich budynkach, które nie przekraczają 35 metrów kwadratowych powierzchni, nie trzeba nawet ubiegać się o pozwolenie na budowę. Ograniczona do minimum ilość formalności to kolejny plus i okazja do zmniejszenia całościowych kosztów.

Wszystkie elementy potrzebne do postawienia konstrukcji powstają w kontrolowanych warunkach fabrycznych i podlegają stosownym kontrolom jakości. Dzięki temu zyskuje się pewność, że moduły będą odporne na warunki atmosferyczne i wytrzymają nawet przez wiele lat. Każdy inwestor może ingerować w projekt domu, by zapewnić sobie jak największy komfort użytkowania.

Przy montażu takich nieruchomości często stawia się na energooszczędność. To rozwiązanie dobre dla osób, którym zależy na efektywności cieplnej budynku. W nowoczesnych konstrukcjach łatwo wdrożyć ekologiczne formy ogrzewania i najlepsze formy izolacji, które chronią przed utratą temperatury.

Warto zwrócić uwagę także na wady, jakie wynikają z budownictwa modułowego. Choć da się tworzyć różnorodne projekty, to przy bardzo skomplikowanych konstrukcjach można napotkać pewne kłopoty. Domy tego typu bazują raczej na prostych formach bez zbytnio wymyślnych kształtów. To opcja dla zwolenników nowoczesnego minimalizmu.

Elementy potrzebne do montażu domu modułowego są ogromne, więc ich transport bywa trudny. Czasami duże pojazdy mogą mieć problem z dojechaniem np. na bardzo ograniczoną powierzchniowo działkę. Z tym wiąże się jednak jeszcze jedna zaleta budynków – zawsze można zmienić ich położenie i przetransportować w zupełnie inne miejsce.

Budowa domu modułowego jako domku jednorodzinnego

Koszty budowy domu w tradycyjnej formie często przerażają. Za granicą coraz częściej stosuje się rozwiązania modułowe, które znajdują zwolenników również w Polsce. Jednorodzinna nieruchomość z elementów to dobra opcja dla osób, które:

  • lubią zmieniać miejsce zamieszkania;
  • cenią proste, nowoczesne projekty;
  • chcą szybko się wprowadzić;
  • dysponują działką o niestandardowych wymiarach.

Domek jednorodzinny w formie modułowej sprawdzi się także jako nieruchomość wakacyjna. To energooszczędne rozwiązanie dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnym i przyszłościowym budownictwem. Warto się nad tym zastanowić, jeśli szuka się szybkiego i tańszego sposobu na zamieszkanie we własnych czterech kątach.