Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła daje inwestorowi dodatkowe możliwości  w zakresie wyposażenia domu w urządzenia, które w jeszcze większym stopniu zadbają o klimat wewnętrzny latem, co może być alternatywą dla energochłonnej i nie zawsze optymalnej dla człowieka klimatyzacji.

Do urządzeń tych zaliczamy jednostki chłodzące, działające na zasadzie pompy ciepła, jednak o niższej mocy, a także gruntowe wymienniki ciepła. Te drugie będą spełniały również swoje zadanie zimą wstępnie ogrzewając zaciągane z zewnątrz powietrze.

Gruntowe wymienniki ciepła korzystają z energii zgromadzonej w ziemi, gdzie na głębokości około 2 m panuje stała temperatura zarówno w lecie, jak i w zimie. Krążące w rurach medium (powietrze lub glikol) transportuje energię do rekuperatora, gdzie oddaje ją do powietrza nawiewanego do budynku.

W zależności od pory roku i ustawień rekuperatora zaciągane powietrze ogrzewa się lub ochładza poprawiając parametry pracy całego systemu wentylacyjnego. W dobrze zaizolowanym domu energooszczędnym z pewnością da się odczuć efekt pracy gwc, bowiem w budynkach takich ilość energii, która potrzebna jest do ogrzania, jest niewielka. Także ze względu również na doskonałą izolację dużo łatwiejsze będzie schłodzenie go i utrzymanie komfortowej temperatury.

Aby jednak tak się stało, dom musi spełniać kilka warunków:

  • posiadać doskonale zaizolowane fundamenty, ściany i dach,
  • mieć możliwość odcięcia dopływu energii słonecznej do budynku przez duże przeszklenia (konieczność montażu rolet zewnętrznych),
  • brak nawiewników okiennych i innych rozszczelnień w oknach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież