Podwójna izolacja ścian piwnic

Podwójna izolacja ścian piwnic

Przystępując do remontu starego budynku, często stajemy przed problemem zawilgocenia ścian piwnic. Nierzadko, po ich odkopaniu, stwierdzamy brak jakiejkolwiek izolacji. A im budynek starszy, tym prawdopodobieństwo wystąpienia takiej izolacji jest mniejsze. Nasuwa się pytanie: czyżby dawni budowniczowie nie dostrzegali problemu wilgoci w gruncie?


DOM Z KERAMZYTU
część III: IZOLACJA FUNDAMENTÓW

Polecamy:
DOM Z KERAMZYTU

część I: WYBÓR TECHNOLOGII
część II: ŚCIANY FUNDAMENTOWE
część IV: ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

Wprost przeciwnie! Wokół większości budynków z początku minionego wieku i dawniejszych układano drenaż. I to on przez dziesiątki lat stanowił przeciwwilgociowe zabezpieczenie ścian budynków, zarówno w zakresie izolacji poziomej, jak i pionowej.

Pojawia się kolejne pytanie: dlaczego większość starych drenaży obecnie nie działa? Paradok salnie, najczęstszą przyczyną jest poprawa standardów użytkowych w budynkach, polegająca np. na doprowadzeniu kanalizacji sanitarnej, gazu, instalacji telefonicznej itp. W trakcie wykopów dla nowych przyłączy natrafiano na ceramiczne rurki, które usuwano, przerywając jednocześnie sprawnie działający drenaż. Skutkiem tego woda zaczęła gromadzić się w pozostawionej części drenażu i z braku możliwości dalszego odpływu powodowała znaczne zawil gocenie gruntu oraz przyległych murów.

Keramzyt ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, co sprawdza się m.in. przy izolacji ścian piwnic Keramzyt ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, co sprawdza się m.in. przy izolacji ścian piwnic
Keramzyt ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, co sprawdza się m.in. przy izolacji ścian piwnic

 

Lekki, mrozoodporny i ciepły

Rozwiązaniem opisanego problemu jest odbudowa lub wykonanie nowego drenażu, który spowoduje osuszenie gruntu. Obecnie najczęściej używanym materiałem zasypowym jest żwir. To pozbawione drobnych ziaren kruszywo ściąga i przemieszcza wodę do rur drenarskich. Dodatkowo, obsypka drenarska może spełniać drugą funkcję – izolatora ocieplającego ściany w gruncie. Warunkiem jest wykorzystanie materiału o znacznie niższym współczynniku λ niż ten, który ma grunt czy żwir.

Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest też lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt ten jest mrozoodporny, a jego współczynnik λ w stanie wilgotnym najczęściej nie przekracza wartości 0,160 W/mK, podczas gdy ten sam współczynnik dla gruntu czy żwiru jest ponad pięciokrotnie wyższy i wynosi 0,900 W/mK.

Zamiast styropianu

Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie Leca® KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm i ciężarze nasypowym 290 kg/m³ ± 15%. Współczynnik filtracji klasyfikuje Leca® KERAMZYT na poziomie zasypek – gruntów dobrze przepuszczalnych (lepiej niż żwir). Ponieważ ciężar nasypowy keramzytu w stosunku do żwiru jest sześciokrotnie niższy, zmniejsza się również parcie poziome na mur (co jest szczególnie istotne przy zasypywaniu wysokich murów). Ponadto, przy zasypywaniu lekkim kruszywem unika się przypadkowych deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzeń pionowych izolacji muru ze styropianowych płyt EPS i XPS. Keramzyt może też zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną ścian w gruncie.

Aby ograniczyć wnikanie drobnych części piaskowych i ilastych do zasypek drenażowych, zaleca się oddzielenie keramzytu od gruntu geowłókniną lub geotkaniną separacyjną. Warstwa ta wydłuża sprawność filtracyjną zasypki, a po kilkudziesięciu latach można ją wymienić, stosując jako wypełnienie powtórnie ten sam keramzyt. Leca® KERAMZYT, jako kruszywo ceramiczne wypalane w wysokiej temperaturze, jest odporny na działanie wód gruntowych i opadowych, w których mogą znajdować się rozpuszczone nawozy oraz inne związki chemiczne (np. kwaśne deszcze). Jest również neutralny w kontakcie z izolacjami bi tumicznymi (rys. 1).

Drenaż obwodowy i podposadzkowy - schemat Drenaż obwodowy i podposadzkowy - schemat
Rys. 1. Drenaż obwodowy i podposadzkowy
1. Geowłóknina
2.
Leca® KERAMZYT budowlany L
3. Rury drenarskie
Rys. 2. Ocieplenie ścian piwnic Leca® KERAMZYTEM w workach
1. Izolacja pionowa
2.
Leca® KERAMZYT izolacyjny L w workach 55 l
Andrzej Dobrowolski

mgr inż. Andrzej Dobrowolski
kierownik produktu, Weber Leca®

napisz do autora:
andrzej.dobrowolski@saint-gobain.com

Przykłady zastosowań

Leca® KERAMZYT wykorzystywany jest głównie jako obsypka przy drenażach opaskowych budynków, drenażach budynków na skarpach, drenażach podposadzkowych, drenach francuskich (eliminujących przydrożne rowy), drenażach pod roślinami. Skutecznie sprawdza się też w wielu innych rozwiązaniach.

W przypadku, gdy nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadnione jest docieplenie ścian w gruncie, wystarczy przy ścianie ustawić pionowo jedną lub kilka warstw worków z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L w workach, a następnie całą tę izolację obsypać gruntem. Średnia grubość jednego worka z keramzytem to ok. 17 cm. Tego typu izolacja jest termicznie równoważna styropianowi grubości ok. 7 cm. Na 1 m² izolacji należy ustawić 3 worki (rys. 2).

>>> Przeczytaj także: Remont z Leca® Keramzytem: Keramzytowy początek budowy

Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowoprojektowanych obiektów znajduje się na www.netweber.pl w zakładce Leca® KERAMZYT.

Sto lat keramzytu
Historia keramzytu rozpoczęła się w 1913 r. od przypadkowego odkrycia nowego materiału w cegielni Hayde’a w USA. Pierwsza produkcja ruszyła w 1917 r. Kruszywo to nazwane hayditem stosowano do wytwarzania lekkiego betonu, z którego następnie produkowano drobnowymiarowe elementy budowlane. Keramzytu używano także do innych, czasem niezwykłych celów. Tuż po I wojnie światowej w technologii lekkiego siatkobetonu na bazie keramzytu rozpoczęto konstruowanie kadłubów statków i okrętów.

Do 1939 r. małe wytwórnie hayditu powstały w Kanadzie, Szwecji, Norwegii i Danii. Po wojnie zakłady produkujące lekkie, ceramiczne kruszywo zaczęły powstawać na całym świecie, a keramzyt znalazł zastosowanie w bardzo wielu obszarach – nie tylko budownictwa, ale również geotechniki, ogrodnictwa i ochrony środowiska.

W krajach anglojęzycznych dla keramzytu przyjęto nazwę LECA, od pierwszych liter Lightweight Expanded Clay Aggregate, czyli „lekkie spęczniałe gliniane kuleczki”. W Polsce kruszywo nazwano „gliniec”, ponieważ było produkowane z gliny. Z czasem wprowadzono nazwę „keramzyt” zapożyczoną z greckiego określenia gliny garncarskiej – keramos.

 KONTAKT
Weber Leca®

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
marka Weber Leca

ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: 58 58 772 24 10-11
infolinia: 801 620 000
e-mail: kontakt.weber@saint-gobain.com
www.netweber.pl