Wykończenie poddasza płytami drewnopochodnymi

Wykończenie poddasza płytami drewnopochodnymi

Do wykończenia poddasza zwykle wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Jednak to nie jedyny materiał, który można w tym celu wykorzystać. Doskonałą alternatywą jest drewnopochodna płyta budowlana.

Drewnopochodne płyty (OSB) mają dużą gęstość i masę, dzięki czemu płyta ma dobre parametry izolacyjności termicznej. Płyta o grubości 12 mm jest lepszym izolatorem ciepła niż cegła o grubości 11,4 cm. Równie skutecznie zapewnia komfort akustyczny: chroni przed nadmiernym hałasem negatywnie oddziaływującym na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Ściany poddasza zabudowane płytą drewnopochodną dają bardzo wiele możliwości wykończenia, co jednocześnie upraszcza cały proces robót wykończeniowych, gdyż gładka powierzchnia płyty nie wymaga dodatkowego pracochłonnego wyrównywania czy szlifowania, tak jak powierzchnia zabudowy wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, czy tynku tradycyjnego.

Wykończenie poddasza płytami drewnopochodnymiDzięki wysokiej adhezyjności płyt drewnopochodnych oraz na podstawie przeprowadzonych testów i obserwacji, można zarekomendować do zastosowania na jej powierzchni następujące rodzaje wykończeń:

  • bejce i lakiery uretanowe i poliuretanowe,
  • ochronno-dekoracyjne oleje do drewna,
  • dekoracyjne emalie akrylowe (po zastosowaniu odpowiedniego podkładu),
  • dekoracyjne lakiery akrylowe (po zastosowaniu podkładu jw.),
  • płytki ceramiczne,
  • ścienne płytki imitujące kamień.

Mniejsze płaszczyzny, takie jak wnęki, półki, czy pewne fragmenty ścian można także oklejać fornirem lub laminatem HPL, które można je frezować i łączyć pod dowolnymi kątami otrzymując efektownie wyglądające bezfugowe krawędzie wykańczanej zabudowy.

Należy podkreślić, że płyta drewnopochodna dzięki swej odporności na zginanie i rozciąganie oraz pęcznienie pod wpływem wilgoci stanowi bardzo dobre, stabilne podłoże pod płytki i inne okleiny ceramiczne. Zakładając, że powierzchnie z płyt zostały solidnie umocowane, oraz przy zastosowaniu odpowiednich, elastycznych klejów i zapraw do fugowania możemy być pewni, że w trakcie użytkowania nie nastąpią odspojenia płytek i nie pojawią się pęknięcia fug. Krótko mówiąc, trwałością wykończenia użytkownik będzie cieszyć się przez bardzo długi czas. Na zabudowie wykonanej z płyt budowlanych można także zamontować z powodzeniem modne okładziny betonowe, niezależnie od tego czy są one przyklejane czy mocowane na systemie specjalnych ramek.

Do ścian i okładzin wykonanych z płyty  drewnopochodnej można bez obawy przymocować szafki kuchenne, półki na książki, regały, ciężkie obrazy, masywne żyrandole oraz podwieszane suszarki. To ważna zaleta ponieważ na etapie wykonywania ścian czy okładzin nie musimy znać dokładnego miejsca ich montażu.

Wybrani producenci płyt OSB:

  • Kronopol
  • Pfleiderer
  • Płytowiór
  • Abler