Czym ogrzać wodę w basenie?

Czym ogrzać wodę w basenie?

Coraz częściej właściciele domów chcą korzystać ze swojego basenu nie tylko latem, ale również w nieco chłodniejszą pogodę. W tym wypadku woda musi być dodatkowo podgrzewana, za pomocą jednego z poniższych urządzeń. 

Przepływowe grzałki elektryczne

Posiadają specjalny sterownik umożliwiający regulację temperatury pomiędzy 10-55 C, który jednocześnie zabezpiecza grzałkę przed przegrzaniem, a w przypadku braku wody, automatycznie ją wyłącza. Moc grzałki jest zależna od wielkości basenu. Aby bezpiecznie korzystać z tego rodzaju instalacji konieczne jest posiadanie zasilania trójfazowego, wyposażonego w wyłącznik przeciwporażeniowy.

Wymienniki ciepła

Jak to działa?

  • Płynąca z pieca gorąca woda wpływa do wężownicy wymiennika, a woda z basenu opływając wężownicę, nagrzewa się – tłumaczy Maciej Chudy z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się profesjonalnym doradztwem budowlanym. 
  • Temperatura wody z basenu mierzona jest przez czujnik temperatury. Gdy osiągnie wymaganą temperaturę, czujnik przekazuje sygnał do sterownika, który wówczas przerywa obieg gorącej wody z C.O. – dodaje Maciej Chudy.

Wymienniki ciepła mogą mieć zasilanie jedno lub trójfazowe. W skład zestawu wchodzi oprócz samego wymiennika także pompa obiegowa i sterowany elektronicznie zasobnik.

Systemy solarne

W pobliżu basenu lub na najmocniej nasłonecznionej części dachu można zamieścić kolektory słoneczne. Po przefiltrowaniu woda basenowa przepływa przez nie, nagrzewając się, a następnie wraca do basenu.  Ten system pozwala podnieść temperaturę wody nawet o 8 stopni Celsjusza. Montaż kolektorów może się odbyć już w istniejącej instalacji filtrującej. Pompa filtra będzie wówczas transportować wodę. Można także podłączyć sterowanie, które optymalnie dopasuje temperaturę wody do indywidualnych preferencji domowników, będzie też kontrolować działanie kolektorów i pompy filtra.

  • Zakup i montaż systemu solarnego jest wprawdzie dużym wydatkiem, ale wynagradzają nam to niskie koszty jego eksploatacji – zapewnia Maciej Chudy.

Poza tym, kogo nie kusi możliwość przedłużenia sezonu kąpielowego we własnym ogrodzie?  Kolektory działają również przy zachmurzeniu, wykorzystując niewidoczne pasmo promieni słonecznych.