Wyzwaniem dla polskiego rynku jest w dalszym ciągu pozbycie się starych, nieaktualnych już stereotypów na temat produktów łazienkowych, wykonanych ze stali emaliowanej. Mamy tutaj dużo pracy do wykonania i wiele lat do nadrobienia.

Wielu z nas pamięta jeszcze niskiej jakości, stalowe wanny pełne rdzawych zacieków, często obtłuczone, głucho dudniące przy każdym uderzeniu, niewygodne, dostarczane tylko w 2 kolorach: białym oraz beżowym. Kąpiel w nich nie była przyjemnością. Kojarzą się ze świecącą lamperią na ścianach łazienki oraz zapachem mocno chlorowanej wody.

Wolny rynek przyniósł falę zmian. Kiedy otworzyły się granice okazało się nagle, że na światowych rynkach pod określeniem „wanna ze stali emaliowanej” kryje  się coś zupełnie innego niż u nas. Produkty ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm są tam synonimem prestiżu, jakości i trwałości, dobrej inwestycji na lata.

Każde dziesięciolecie przynosi swoje wynalazki. Lata 60-te/70-te i 80-te ubiegłego wieku to we wzornictwie przemysłowym królestwo plastiku. Do dzisiaj ikonami stylu są kubełkowe formy foteli z tamtych czasów wykonane z wesołych, kolorowych tworzyw. Ich projektanci i producenci byli zafascynowani możliwościami nowych materiałów. Mniej myśleli o skutkach środowiskowych swoich pomysłów.  Dzisiaj ekologiczne trendy w wyposażeniu wnętrz zyskały znacznie na wadze. Chcemy żyć zdrowiej. Dotyczy to praktycznie wszystkich dziedzin życia: żywności, ubrania, redukcji CO2, segregacji śmieci. Zdecydowanie chętniej otaczamy się naturalnymi materiałami. Także w łazience. Chcemy mieć tam do czynienia z przedmiotami trwałymi, miłymi w dotyku, łatwymi w czyszczeniu, o dobrym bilansie ekologicznym. Od 90 lat wszystkie te walory posiadają produkty łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm produkowane przez firmę Kaldewei.

Wybór wanien stalowych jest niewielki i wyglądają topornie

Wanny ze stali emaliowanej są oferowane w pełnej gamie kolorów dopasowanych do rozwiązań stosowanych w urządzeniach wyposażenia łazienek. Nowoczesne wzornictwo wanien stalowych przekonuje także ponadczasowym wzornictwem, eleganckim językiem form zgodnych z najnowszymi trendami i przygotowanych przez najlepsze biura projektowe.


Wanny stalowe są wrażliwe na uszkodzenia

Wanna wykonana jest ze stali o grubości 1,8 mm. Ma wysoką wytrzymałość na zarysowania i ścieranie jest także odporna na działanie substancji chemicznych. Specjalna emalia, która pokrywa wnętrze wanny jest odporna na działanie promieni UV.

Obicie emalii wymaga bardzo silnego uderzenia, po którym większość urządzeń wykonanych z innych tworzyw uległoby zniszczeniu. W zwykłym, codziennym użytkowaniu bardzo trudno trwale uszkodzić powierzchnię wykonaną ze stali emaliowanej.

Woda w stalowej wannie wychładza się szybciej niż w akrylowych

Wanna stalowa szybko przyjmuje temperaturę wody i otoczenia. Dzięki temu kąpiel jest przyjemna i miła. Proces stygnięcia wody w wannach stalowych przebiega powoli - ciepło tracone jest prawie wyłącznie przez powierzchnię parowania.

Przy pierwszym dotyku powierzchnie wanien i brodzików wykonanych ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm wydają się chłodniejsze niż powierzchnie urządzeń wykonanych z tworzyw sztucznych. Jest to spowodowane wysokim przewodnictwem cieplnym stali. Jednak z drugiej strony stal emaliowana dużo szybciej osiąga też komfortową temperaturę pod wpływem ciepłej wody. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy bierzemy krótki prysznic. Powierzchnia do stania ekspresowo nabiera przyjemnej temperatury. Z kolei proces stygnięcia wody w wannach stalowych przebiega powoli - ciepło tracone jest prawie wyłącznie przez powierzchnię parowania i nie ma tutaj żadnej różnicy pomiędzy stalą i akrylem. Co więcej, wanna stalowa dużo szybciej nagrzewa się i miejsce styku wanny z ciałem jest prawie natychmiast przyjemnie ciepłe.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież