Powietrzne pompy ciepła – fakty i mity

Pompy powietrzne - fakty i mity

W Polsce pompy ciepła nie są aż tak rozpowszechnione jak w innych krajach europejskich, jak np. w Niemczech, Austrii czy Szwecji. A szkoda, bo są tanie w eksploatacji, trwałe i proste w obsłudze. Przedstawiamy plusy oraz wady takiego rozwiązania, obalając mity jakie narosły wokół tego typu instalacji.

Pompy powietrzne – fakty i mity

Źródłem ciepła dla pompy mogą być np. grunt, woda albo powietrze.  Pobierane jest z nich ciepło, które doprowadza do wrzenia i parowania krążącą w układzie wodę. Para ulega sprężeniu po czym trafia do skraplacza a następnie do instalacji grzewczej. Dziś bliżej przyjrzymy się powietrznym pompom ciepła.

Instalacja pompy ciepła jest droga

 

 

Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła można w zasadzie porównać do kosztu instalacji innych rozwiązań grzewczych (np. kotłowni gazowej). Wprawdzie jest ona nieco droższa, ale sezonowe oszczędności w kosztach ogrzewania sprawiają, że koszt inwestycji dla domu o powierzchni około 200 m2 zwróci się po około 4-5 latach.Przy instalacji pompy powietrznej,  w odróżnieniu od pomp gruntowych i wodnych, nie występuje konieczność przeprowadzania mało ekonomicznych odwiertów. Należy jedynie dysponować niewielką przestrzenią, na którym postawiona zostanie skrzynka z instalacją. Dostępne na rynku powietrzne pompy przeznaczone są do zabudowy wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Pompa ciepła zużywa dużo prądu

Pompa ciepła pobiera energię elektryczną wyłącznie do zasilania wentylatora skraplacza oraz sprężarki, które nie pracują przez cały czas. Jest możliwość również skonfigurowania urządzenia w ten sposób, że działa ono jedynie w nocy, kiedy stawka za prąd jest niższa – zgromadzona w tym czasie energia zostaje wykorzystana w ciągu dnia.

Pompa pracuje tylko powyżej 0°C

 

 

 

Choć faktem jest, że im chłodniej na zewnątrz, tym efektywność urządzenia jest nieco mniejsza, to współczesne pompy powietrzne oferują spore możliwości, nawet podczas srogiej zimy (instalacje wyposażone są w awaryjne grzałki elektryczne i inne elementy zabezpieczające). Sprawność najnowocześniejszych urządzeń przy panującej temperaturze około -25 ° C odbiega maksymalnie 10 % od sprawności tych samych pomp ciepła dla najczęściej występujących temperatur zimą -5 do 0 °C.  Jest to możliwe dzięki nowoczesnym konstrukcjom, zaprojektowanym specjalnie do warunków zimowych.

Pompa może pełnić funkcję klimatyzatora

Do pomp dodaje się także funkcję chłodzenia, dzięki czemu w lecie można ochłodzić mieszkanie niskim kosztem. Wystarczy zmienić kierunek przepływu czynnika chłodzącego i kierunek przepływu ciepła.

 

Pompa to urządzenie ekologiczne

 

Urządzenie efektywnie wykorzystuje energię odnawialną. Do tego nie produkuje substancji szkodliwych dla środowiska: dymów, pyłów, popiołu itp. Pobiera ciepło z otoczenia, nie potrzebuje więc żadnego paliwa, a jego zapotrzebowanie na energię jest niewielkie.