Dlaczego membrana dachowa jest ważna?

izolacja dachu membraną

Dach to skomplikowana konstrukcja, składająca się z kilku warstw. Współtworzą one kompatybilny system, który chroni przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem, a przede wszystkim stanowi zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Takim niewidocznym dla oka, aczkolwiek niezwykle ważnym elementem w strukturze dachu jest membrana dachowa. 

Membrana pełni bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego dachu, a jej brak może grozić poważnymi konsekwencjami. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak odpowiedzialne zadanie pełni, ponieważ po zamontowaniu pozostaje niewidzialna dla użytkownika i bardzo trudna do skontrolowania.

Co to jest membrana i jakie spełnia funkcje

Membrana dachowa jest materiałem składającym się z trzech warstw. Począwszy od warstwy funkcyjnej (jednostronnie przepuszczająca cząsteczki pary wodnej) oraz dwóch warstwy zewnętrznych  chroniących warstwę funkcyjną przed uszkodzeniami.

Fundamentalną funkcją membran dachowych jest ochrona termoizolacji i konstrukcji dachu  przed wilgocią z zewnątrz a także odprowadzanie wilgoci z ocieplenia. Jest to o tyle istotne, że zawilgocenie materiału izolującego, drastycznie obniża jego sprawność cieplną. Membrana działa dwutorowo: przeciwdziała przedostaniu się wody opadowej do ocieplenia, ale też umożliwia wyprowadzenie pary wodnej (powstającej wewnątrz pomieszczeń) z izolacji na zewnątrz.

Dlaczego membrana jest tak ważnym elementem pokrycia dachowego?

Właściwie każdy dach, a przede wszystkim ocieplony, powinien być zabezpieczony przed kondensatem (czyli skropliną), a także przed wodą, śniegiem i wiatrem, który może przewiewać przez ocieplenie.

  • Zazwyczaj poddasza ocieplane są wełną mineralną lub szklaną. Aby spełniała one swoje zadania prawidłowo, musi być odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Pamiętajmy, że zawilgocony materiał izolacyjny jest nieskuteczny, co łączy się ze stratami energii zużywanej na ogrzanie domu. Aby temu przeciwdziałać, należy zastosować od strony poddasza folię paroizolacyjną, natomiast od strony zewnętrznej paroprzepuszczalną membraną dachową. 
  • Dopiero takie połączenie zapewni komfortowe warunki mieszkaniowe. Para wodna w budynkach mieszkalnych, to naturalne zjawisko. Powstaje ona wskutek wszelkich codziennych czynności, jak pranie, gotowanie czy kąpiel. Chociaż sama w sobie nie jest zagrożeniem dla dachu, to już jej skroplenie grozi poważnymi szkodami w domu. Przedostawanie się wilgoci do termoizolacji może okazać się na tyle destrukcyjne dla konstrukcji dachu oraz pomieszczeń na poddaszu, że konieczny będzie kapitalny remont – mówi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.