Czyszczenie przewodów kominowych to nie tylko obowiązek

obowiązkowe czyszczenie przewodów kominowych

Wymóg czyszczenia przewodów kominowych to nie jedynie obowiązek i zbędny wydatek, z czym zazwyczaj się kojarzy. Ze względu na zatrucia i zaczadzenia, które zdarzają się dość często w życiu codziennym, powinniśmy poważnie podejść do przepisów administracyjnych i obostrzeń dotyczących czyszczenia kominów. By jednak móc o nie właściwie zadbać, nie zapominajmy o przygotowaniu odpowiedniej drogi dla kominiarza na dachu!

Wiele hałasu o…

Dbanie o dobry stan techniczny przewodów kominowych, konserwacja, czyszczenie i ich kontrole to zadanie kominiarza. To osoba, która także doradza w zakresie instalacji kominowych, wentylacyjnych czy technik grzewczych. Przede wszystkim jednak dba o nasze bezpieczeństwo.

  • Wszelkie zanieczyszczenia z przewodów spalinowych i dymowych jesteśmy zobligowani usuwać w każdym obiekcie, w którym zachodzi proces spalania paliw stałych, ciekłych bądź gazowych. Kominiarz powinien odwiedzić nas co najmniej raz do roku, w celu sprawdzenia przewodów kominowych. Tak naprawdę im częściej to zrobi, tym bezpieczniej – mówi Artur Gałka,  Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Kiedy ogrzewamy dom węglem lub drewnem, powinniśmy zaprosić kominiarza raz na kwartał, w przypadku gazu raz na pół roku.

  • W tej kwestii kategorycznie odradzam oszczędność. Może być ona bowiem tragiczna w skutkach. Dbanie o przewody kominowe powinno być priorytetem i jest absolutnie niezbędne – przestrzega Artur Gałka.

Czyszczenie komina – kiedy sprawdzać?

Najwłaściwszy moment, by dokładnie sprawdzić przewody, wyczyścić je i zadbać o ich konserwację to czas przed sezonem grzewczym. Zanim rozpalimy w kominku czy na nowo podłączymy po lecie piec, wezwijmy fachowca i upewnijmy się, że wszystko z naszym systemem grzewczym jest w porządku.

Im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepiej. Możemy mieć wówczas pewność, że fachowiec trafi do nas w odpowiednim momencie. Nie ma jednak tylu kominiarzy, żeby wszyscy udali się na przegląd w jednym terminie i odwiedzili każdego, kto tego potrzebuje. Poza tym zdecydowanie łatwiej wykonać przegląd, zanim śnieg zalegnie na dachu. Nie zawsze jednak wszystkim awariom jesteśmy w stanie zapobiec.

  • Mówi się, że mądry Polak, dopiero po szkodzie. Polecam jednak zaprzeczyć tej teorii w przypadku przeglądów kominiarskich. Do awarii przewodów kominowych dochodzi najczęściej zimą, w tak zwanym okresie grzewczym. Konieczna wtedy jest interwencja kominiarza. Ten jednak, gdy zobaczy oblodzony dach i zalegający śnieg, w połączeniu z brakiem ław czy stopni kominiarskich, zdecydowanie odmówi poruszania się w takich warunkach po dachu.
    Nie ma co się dziwić, gdyż byłoby to dalece nierozsądne i bardzo ryzykowne. Wówczas nie mamy wyjścia i jesteśmy zmuszeni zamawiać podnośnik koszowy. Koszt jego jednokrotnego wynajęcia jest zbliżony do zakupu średniej wielkości ławy kominiarskiej. Jej zakup to jednorazowy wydatek jaki ponosimy, a podnośnik musielibyśmy zamawiać za każdym razem. Poza tym należy pamiętać, że montaż systemu chodzenia po dachu jest kosztowniejszy i bardziej skomplikowany na wykonanym już dachu (pokryciu) – wylicza Artur Gałka.