Emalia czy lakierobejca?

Emalia czy lakierobejca?. Lakma

Drewno jako materiał dekoracyjny, z racji swojej naturalności, cieszy się duża popularnością. Z biegiem czasu wymaga ono jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych. Jeżeli zależy nam, by poza zabezpieczeniem powierzchni nadać jej nowy kolor, to powinniśmy skorzystać z wysokiej klasy emalii i lakierobejc.

Głównymi zaletami drewna – niezależnie od jego rodzaju – jest wysoka izolacja termiczna i dźwiękowa, wysoka trwałość przy zachowaniu elastyczności, a także duża wytrzymałość na obciążenie. Jeżeli dodamy do tego łatwość obróbki i naturalne walory estetyczne, to mamy materiał o bardzo szerokim zastosowaniu.

Emalia czy lakierobejca

Bardzo często zależy nam tylko na wspomnianych właściwościach drewna a mniej na jego naturalnej strukturze czy barwie. Chcemy meblom ogrodowym, oknom, drewnianym parkanom, czy płotom nadać oryginalny charakter poprzez pomalowanie ich na inny kolor. W zależności od tego czy chcemy zachować naturalny rysunek drewna, czy też powierzchni nadać jednorodną barwę, to korzystamy z emalii lub lakierobejcy.

  • Powierzchnia pomalowana lakierobejcą ma zabarwioną powłokę, bardzo często półmatową, która zachowuje naturalny rysunek drewna. Dużo wyższe właściwości kryjące mają emalie. Materiał pokryty tego typu produktem ma silnie zabarwioną powłokę, która całkowicie zakrywa naturalny rysunek słojów – mówi Andrzej Cholewka, product manager firmy Lakma.

Odpowiednie nanoszenie warstw

Przy malowaniu emalią lub lakierobejcą nowych okien, drzwi, czy mebli ogrodowych nie ma większych problemów. Odpowiednią ilość środka wystarczy nanieść na powierzchnię za pomocą pędzla, wałka lub natrysku w określonej przez producenta liczbie warstw. Należy pamiętać tylko, by przestrzegać okresów pomiędzy nanoszenia kolejnych powłok. Przestrzeganie tych zasad pozwoli uchronić się przed późniejszym odchodzeniem i złuszczaniem się warstw.

Inaczej rzecz wygląda w wypadku drewna, które było wystawione na czynniki zewnętrzne lub było wcześniej malowane – np. lakierem. W takim wypadku należy dokładnie oczyścić powierzchnię papierem ściernym z wszelkich nalotów, grzybów i starych powłok. Nie musimy dodatkowo impregnować powierzchni, gdyż obecnie dostępne emalie i lakierobejce mają właściwości impregnacyjne – doskonale zabezpieczają drewno przed działaniem wody i promieniami UV, a także przed powstawaniem grzybów i sinizny. Szczególnie produkty te polecane są do zabezpieczania twardych gatunków drewna.


Opracowanie: Redakcja
Źródło: Lakma