Bezpieczna łazienka – jak ją urządzić?

0
deante

Prawie 50% wypadków z udziałem seniorów ma miejsce w domu, a jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest łazienka. Co zrobić, żeby zawsze czuć się w niej komfortowo, niezależnie od wieku i stopnia sprawności, radzą eksperci Deante.

bezpieczna łazienka
Siedzisko składane Deante Vital, odpływ liniowy podłogowy,
kabina walk-in, bateria termostatyczna Deante Begonia

Nadrzędnym celem jest urządzenie łazienki w taki sposób, aby można było z niej korzystać w niekrępujący sposób, a przede wszystkim samodzielnie. Najbardziej oczywista, ale i kosztowna decyzja dotyczy zamontowania kabiny prysznicowej w miejsce wanny. Najwygodniejsze w użytkowaniu są modele z niskim brodzikiem lub montowane bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszamy ryzyko potknięcia się o próg. Zwróćmy także uwagę, aby wybrane płytki lub brodzik miały antypoślizgową powierzchnię, ułatwiającą utrzymanie równowagi na mokrej powierzchni. W kabinie natryskowej dobrze sprawdzi się również siedzisko – najlepiej składane, montowane na ścianie. Umożliwi ono odpoczynek w trakcie brania prysznica i umycie się bez zbędnego schylania. Warto rozważyć też zamontowanie baterii termostatycznej, która zapewni przyjemną, stałą temperaturę kąpieli bez ryzyka poparzenia.

Bezpieczna łazienka – dla tych, co rezygnują z wanny

Może być jednak i tak, że nie chcemy rezygnować z wanny. Warto wówczas ułatwić sobie korzystanie z niej poprzez zakładanie na czas kąpieli specjalnego siedziska o regulowanej szerokości oraz rozłożenie mat antypoślizgowych. Na ścianach wokół wanny dobrze jest zamontować poręcze, które dadzą stabilne oparcie podczas wchodzenia i wychodzenia z niej.

bezpieczna łazienka
Uchwyt stalowy przyścienny z miejscem
na ręcznik Deante Vital

– Dobierając poręcze do łazienki należy sprawdzić jakość wykonania, stabilny sposób mocowania i maksymalne dopuszczalne obciążenie, podane przez producenta – mówi Ada Sadura-Williams, Product Manager w firmie Deante, wprowadzającej właśnie na rynek kolekcję produktów wspierających Vital. – Warto zwrócić uwagę na produkty, które łączą funkcję poręczy z czymś więcej, np. mogą być jednocześnie drążkiem zestawu prysznicowego, uchwytem na ręcznik lub papier toaletowy. Takie podwójne zastosowanie jest szczególnie ważne w małych łazienkach, gdzie każdy dodatkowy sprzęt zajmuje cenne miejsce. Ponadto takie poręcze integrują się wizualnie z pomieszczeniem, a ich rola jest zamaskowana przed osobami postronnymi, np. gośćmi.

bezpieczna łazienka
Zestaw natryskowy typu bidetta Deante Vital

Poręcz z uchwytem na papier można zamontować obok toalety, gdzie będzie ułatwiać siadanie i wstawanie. Samą miskę ustępową dobrze jest zamontować trochę wyżej, żeby podczas korzystania z niej nie cierpiały zbytnio stawy kolanowe i biodrowe. Jeśli nie ma takiej możliwości, można sedes wyposażyć w specjalną nakładkę, która go podwyższy. Na rynku dostępne są też muszle klozetowe z otworem w przedniej części, które ułatwiają wykonywanie czynności higienicznych. Z tą samą myślą zaprojektowano również słuchawki natryskowe typu bidetta. Podłącza się je w sąsiedztwie muszli klozetowej, a włącznik strumienia wody znajduje się bezpośrednio na niewielkiej, poręcznej słuchawce.

Bezpieczna łazienka dla osób z mniejszą sprawnością

Osoby, których dłonie mają mniejszą sprawność np. ze względu na choroby stawów, mogą mieć problem z odkręcaniem i zakręcaniem wody. Pomocne w tym przypadku będą wspomniane już baterie termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę wody. Innym dobrym rozwiązaniem są tradycyjne baterie mieszaczowe z przedłużoną dźwignią (np. Deante Clinic), w których można włączyć i wyłączyć wypływ wody łokciem lub przedramieniem. Jeszcze prostsze w obsłudze są baterie sensorowe, które uruchamia się bezdotykowo, przesuwając rękę w pobliżu kranu.

Decydując się na zakup sprzętów zwiększających bezpieczeństwo warto poszukać produktów estetycznych, elegancko wykończonych, np. stalowych. Te wyposażone w system niewidocznych mocowań nie tylko ukryją przed naszym wzrokiem śruby montażowe, ale także będą łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Bezpieczna łazienka może przywrócić wygodę wykonywania codziennych czynności. Dlatego, jeśli możemy sobie pozwolić na wprowadzenie kilku zmian, nie ma co zwlekać z decyzją. Urządzona odpowiednio będzie odpowiadała na potrzeby wszystkich domowników i posłuży im przez wiele lat.

deante

Więcej informacji o urządzaniu bezpiecznej łazienki znajdziesz na http://deante.pl/vital

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię