5 najpopularniejszych trendów w architekturze w 2017 r

0
budynek AP Stawowa City

Rok 2017 wpisał się do architektury bardzo bogato. Mowa m.in. o nowych technologiach, większej świadomości w temacie ekologii, a także porzucenia samochodów na rzecz komunikacji miejskiej. To jednak tylko niektóre z trendów. O jakich jeszcze warto wspomnieć?

5 trendów w architekturze w 2017 r.

AP Nowa Papiernia

Nowa Papiernia, mat. prasowe

1. Miasta coraz bardziej się zagęszczają. Obecnie inwestorzy chętniej szukają i kupują działki w centrum, bo tego oczekują nabywcy. Wykorzystuje się w ten sposób starą, historyczną zabudowę, a także ją uzupełnia. Dużą popularnością cieszy się rewitalizacja dawnych obiektów poprzemysłowych, co bezpośrednio wpływa na zagęszczenie zabudowy w centralnych częściach miast. Jest to pozytywny trend, pozwalający miastu zaoszczędzić pieniądze na budowie nowych arterii komunikacyjnych i przeznaczyć je na poprawę jakości już istniejących oraz na transport publiczny.

2. Komunikacja miejska wraca do łask. Wraz z rozwojem infrastruktury chętniej podróżujemy autobusem, tramwajem, a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym – rowerem.

3. Ekologia ponad wszystko. Tendencja ta jest obecna wśród najważniejszych kierunków, wyznaczników w projektowaniu nie tylko osiedli mieszkaniowych, lecz także obiektów komercyjnych. Coraz większa świadomość społeczna na temat zieleni wpływa zarówno na estetykę otoczenia czy czystsze powietrze, jak i niesie ze sobą mierzalne korzyści finansowe dla aglomeracji miejskich. Łącząc ją z terenami rekreacyjnymi, otrzymujemy zdrowsze i bardziej szczęśliwe społeczeństwo.

4. Nowoczesność łączona z tradycją. Zielone ściany, zielone dachy, drewno nie tylko na elewacji, ale również w przygotowaniu całych konstrukcji budynku, to już standard. Obecnie dużo uwagi przywiązuje się do wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, zarówno w celach ekonomicznych, jak i usprawniających funkcjonalność obiektów. Nowością jest ruch w architekturze, tzw. architektura kinetyczna. Tworzone są ruchome elewacje obiektów, które są nie tylko efektownym rozwiązaniem estetycznym, ale odgrywają także ważną rolę – przekładają się na wygodę użytkowania lokalu. W jaki sposób? Kinetyczne moduły elewacyjne, gdy zajdzie taka potrzeba, np. pełnią funkcję osłony przed słońcem.

5. Przestrzenie pełne zieleni. Zgodnie z zasadą – wnętrza są dla ludzi i ich dobrego samopoczucia, wprowadzamy do pomieszczeń jak najwięcej roślinności i przestrzeni do rekreacji. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z zielenią wpływa kojąco na nasz nastrój. Co więcej, mieszkania oraz przestrzenie biurowe – komercyjne projektowane są w sposób, który ma nam ułatwić wykonywanie codziennych czynności oraz pozwolić zaoszczędzić tak ważny dla wszystkich czas.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych pracowni architektonicznej AP Szczepaniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię