5 najpopularniejszych trendów w architekturze w 2017 r

0
budynek AP Stawowa City

Rok 2017 wpisał się do architektury bardzo bogato. Mowa m.in. o nowych technologiach, większej świadomości w temacie ekologii, a także porzucenia samochodów na rzecz komunikacji miejskiej. To jednak tylko niektóre z trendów. O jakich jeszcze warto wspomnieć?

5 trendów w architekturze w 2017 r.

AP Nowa Papiernia

Nowa Papiernia, mat. prasowe

1. Miasta coraz bardziej się zagęszczają. Obecnie inwestorzy chętniej szukają i kupują działki w centrum, bo tego oczekują nabywcy. Wykorzystuje się w ten sposób starą, historyczną zabudowę, a także ją uzupełnia. Dużą popularnością cieszy się rewitalizacja dawnych obiektów poprzemysłowych, co bezpośrednio wpływa na zagęszczenie zabudowy w centralnych częściach miast. Jest to pozytywny trend, pozwalający miastu zaoszczędzić pieniądze na budowie nowych arterii komunikacyjnych i przeznaczyć je na poprawę jakości już istniejących oraz na transport publiczny.

2. Komunikacja miejska wraca do łask. Wraz z rozwojem infrastruktury chętniej podróżujemy autobusem, tramwajem, a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym – rowerem.

3. Ekologia ponad wszystko. Tendencja ta jest obecna wśród najważniejszych kierunków, wyznaczników w projektowaniu nie tylko osiedli mieszkaniowych, lecz także obiektów komercyjnych. Coraz większa świadomość społeczna na temat zieleni wpływa zarówno na estetykę otoczenia czy czystsze powietrze, jak i niesie ze sobą mierzalne korzyści finansowe dla aglomeracji miejskich. Łącząc ją z terenami rekreacyjnymi, otrzymujemy zdrowsze i bardziej szczęśliwe społeczeństwo.

4. Nowoczesność łączona z tradycją. Zielone ściany, zielone dachy, drewno nie tylko na elewacji, ale również w przygotowaniu całych konstrukcji budynku, to już standard. Obecnie dużo uwagi przywiązuje się do wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, zarówno w celach ekonomicznych, jak i usprawniających funkcjonalność obiektów. Nowością jest ruch w architekturze, tzw. architektura kinetyczna. Tworzone są ruchome elewacje obiektów, które są nie tylko efektownym rozwiązaniem estetycznym, ale odgrywają także ważną rolę – przekładają się na wygodę użytkowania lokalu. W jaki sposób? Kinetyczne moduły elewacyjne, gdy zajdzie taka potrzeba, np. pełnią funkcję osłony przed słońcem.

5. Przestrzenie pełne zieleni. Zgodnie z zasadą – wnętrza są dla ludzi i ich dobrego samopoczucia, wprowadzamy do pomieszczeń jak najwięcej roślinności i przestrzeni do rekreacji. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z zielenią wpływa kojąco na nasz nastrój. Co więcej, mieszkania oraz przestrzenie biurowe – komercyjne projektowane są w sposób, który ma nam ułatwić wykonywanie codziennych czynności oraz pozwolić zaoszczędzić tak ważny dla wszystkich czas.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych pracowni architektonicznej AP Szczepaniak